facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

«Мурашник» добрих справ: від правової допомоги — до уроків городньої грамотності

Дата публікації: 09.02.2023

Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку

Майже рік тому, реагуючи на виклики війни, юристи та активісти Хмільницької громадської організації «Право» створили у своїй громаді гуманітарний хаб «Мурашник»*. За цей час він став затишним підтримуючим простором для переселенців і місцевих жителів. Тут кожен може отримати соціальну, правову допомогу та стати учасником понад десятка ініціатив, які допомагають дорослим і дітям не лише вижити в умовах війни, а й якомога комфортніше інтегруватися у громаду. Про «сезонні» починання та ідеї нових послуг для переселенців Мережі правового розвитку розповів керівник ГО «Право» Віталій ДОРОХ.

Віталій Дорох,
керівник ГО “Право”.

У лютому 2022-го «Мурашник» починав із п’яти ініціатив. Та за рік хаб настільки «розрісся», що, як говорить Віталій Дорох, іноді здається, ніби «Мурашник» живе якимось своїм власним життям, а нові ініціативи з’являються та втілюються самі по собі. Звісно, це жарт — насправді за такою активністю та ефективністю стоїть величезна щоденна робота й зусилля як співробітників організації «Право», так і тих, кого вони навколо себе об’єднали.

Власне, на наше переконання, чи не кожна ініціатива «Мурашника» варта уваги і втілення на всеукраїнському рівні. Зараз у команді хабу, окрім постійних шести співробітників (ще троє — мобілізовані) — волонтери й активісти з числа місцевих і переселенців. Як і раніше, тут безоплатно отримують правову допомогу всі, хто її потребує.

  • Правову допомогу зараз надає пані Лада Карабань, яка приїхала у нашу громаду з міста Вугледар Донецької області. Також у цій сфері працює Тарас Коваль, а також Олена Черній і я (залежно від конкретного звернення), — пояснює Віталій Дорох.

Тематика звернень, як і завжди, дуже широка: від розлучень до кримінальних справ. Хоча, як відмічає керівник організації, від початку війни поменшало людей, які потребували допомоги в оформленні документів на отримання фінансової допомоги від міжнародних організацій.

Команда “Мурашника” під час зустрічі з психологами. Фото: ГО “Право”.

Понад 10 ініціатив — і це не межа

«Банк житла», «Банк речей», допомога постраждалим від війни тваринам, передача медичного обладнання сільським амбулаторіям, Регіональна школа партисипації, Клуб громадського діалогу, заняття з англійської, психологічна допомога, мистецькі та просвітницькі заняття для дітей і молоді — і це ще не повний перелік ініціатив, які разом із партнерами «Мурашник» втілює для людей з різними запитами, для дорослих, дітей та молоді.

У хабі постійно проходять творчі майстер-класи.
Оберіг від учасниці творчої майстерні. Фото: ГО “Право”.

Цієї зими ініціатив у хабі додалося.

  • Можна відзначити, наприклад, створення клубу «Петелька». Його ініціаторкою стала пані Людмила Топалова, сама вона — переселенка. Під час занять цього клубу всі бажаючі можуть навчитися плести гачком. Вироби дуже класні. Зараз подумуємо навіть про проведення виставки-продажу, — ділиться Віталій Дорох.
Заняття в клубі “Петелька”. Фото: ГО “Право”.
Заняття в клубі “Петелька”. Фото: ГО “Право”.

Також у «Мурашнику» з’явився Український розмовний клуб, мета якого — створити середовище, де можна практикувати свою українську. Заняття також проводить пані з числа внутрішньо переміщених осіб — Олена Коров’янська.

Заняття Українського розмовного клубу в “Мурашнику”. Фото: ГО “Право”.

Віталій Дорох відзначає, що переселенці долучаються до проведення заходів не тільки, як учасники, а й як організатори, і щиро сподівається, що ця тенденція тільки розвиватиметься. 

Городня грамотність для початківців

Цікаве продовження знайшла й одна із добрих справ, яку «Мурашник» втілив навесні минулого року. Йдеться про ініціативу «Сади Перемоги», під час якої «Право» власним коштом закупила насіння помідорів і капусти, члени організації самі виростили розсаду й у травні роздали її переселенцям та місцевим. Розсаду тоді отримали близько 200 родин на загальну суму понад 20 тис грн. Вирощувати городину самостійно, на користь сімейному бюджету, взялися навіть ті люди, які до цього взагалі не вміли поратися на землі.

Розсаду у травні 2022-го безкоштовно роздавали і хмільничанам, і переселенцям. Фото: ГО “Право”.

І багато хто з городників, зараз, взимку, знову звернувся до «Мурашника». Цього разу попросили допомогти з теорією: скоро ж весна, прийде час висаджувати овочі, а знань переселенцям у цьому не вистачає.

  • Це була, скоріш за все, спільна ініціатива, — пояснює Віталій Дорох. — Справа в тому, що Вінницька громадська організація «Вісь» розмістила інформацію про те, що жінки з числа ВПО, які проживають у Вінницькій області, можуть отримати насіння овочевих культур, добрива та засоби захисту рослин. Ми поширили цю інформацію через наші канали комунікації. А люди почали звертатися з проханням допомогти заповнити заявку саме до нас. І було б півбіди, якщо би питання стосувалося чисто технічної сторони справи (де знайти форму заявки, як правильно заповнити тощо). Більшість питань стосувалися того,  які саме помідори чи капуста в нас краще росте, які найпоширеніші шкідники та хвороби, чим краще підживлювати ту чи іншу культуру, коли краще садити розсаду у відкритий ґрунт тощо. Люди, навіть ті, які раніше садили город вдома, потребували консультації. Що вже говорити про тих, які ніколи не займалися городництвом, але таки вирішили спробувати. Індивідуальні консультації забирали багато часу, тому ми вирішили запропонувати ВПО зібратися на зустріч, під час якої ми дамо відповіді на всі питання, які стосуватимуться городництва в нашій місцевості.

Так «Мурашнику» й довелося організувати заняття з городньої грамотності. Повчитися прийшли понад 20 людей. Проводили «майстер-клас» Віталій Дорох, а також його колега Володимир Шеремета.

Заняття з городньої грамотності в “Мурашнику”. Фото: ГО “Право”.
Послухати експертів з городництва прийшли понад 20 людей. Фото: ГО “Право”.
  • Розповідали про особливості вирощування городніх культур у нашій місцевості, а також про сорти, зокрема помідорів та капусти, які дають гарний врожай в нашій кліматичній зоні, — говорить керівник організації. — Цього року продовжимо наші «Сади Перемоги». Про таку можливість ми говорили під час нашої зустрічі з ВПО. Знову хочемо посіяти розсаду помідорів, капусти тощо. Роздавати плануємо в ІІ декаді травня.

Фасилітаційна сесія дала старт новим видам послуг для ВПО

Щодо інших планів на найближчий час, то зараз «Право» концентрується на результатах фасилітаційної сесії, яка пройшла наприкінці січня 2022 року. Під час неї команда розробляла нові послуги, які організація планує надавати внутрішньо переміщеним особам. Загалом розробили 4 послуги:

1. «Коворкінг». Багато внутрішньо переміщених осіб, які працюють віддалено, дуже потерпають через відключення світла та перебої з доступом до Інтернету, пояснює Віталій Дорох:

У «Мурашнику» є доступ до мережі інтернет, є генератор, є приміщення, але воно потребує хоча б косметичного ремонту, а також облаштування меблями. Це вимагає фінансових ресурсів. Тому задача — знайти ці ресурси. Тільки-но знайдемо і закупимо все необхідне — одразу запустимо роботу коворкінгу.

2. «Банк соціальних послуг». Суть послуги полягає в тому, що у Хмільнику навіть місцеві жителі не завжди знають які, наприклад, у громаді є гуртки для дітей, спортивні секції, де можна отримати безоплатну правову допомогу тощо.

Я не скажу, що така інформація закрита — навпаки! — наголошує керівник. — Але вона настільки розкидана, що знайти потрібну інколи дуже важко. Тому є ідея: створити інтернет-ресурс, де інформація про соціальні послуги, які можна отримати у громаді, буде, по-перше, зібрана в одному місці, по-друге, буде постійно оновлюватися й актуалізуватися. Але на це також потрібні ресурси, пошуком яких ми займатимемося.

Фасилітаційна сесія дала старт новим ініціативам громадської організації. Фото: ГО “Право”.
Модератором фасилітаційної сесії у Хмільнику став програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко (на фото в центрі). Фото: ГО “Право”.

3«Рекреація та емоційне відновлення для ВПО». Аби створити для внутрішньо переміщених осіб умови для рекреації та емоційного відновлення, організація планує  формувати групи та організовувати виїзди в туристичні та рекреаційні локації, які є на території громади, та які здатні (пристосовані) приймати невеликі групи (10-15 осіб).  Можливий варіант формування «змішаних» груп, до складу яких входитимуть ВПО та місцеві жителі. Такий підхід допоможе налагодити дружні стосунки між переселенцями та місцевими, що загалом сприятиме інтеграції ВПО в життя громади. Зараз команда відпрацьовує окремі моменти і пробуватиме запустити послугу, тільки-но потеплішає.

4. «Креативний простір для ВПО». Мета цієї ініціативи — надати можливість реалізуватися творчим особистостям із числа ВПО, які мешкають на території Хмільницької громади. Послуга включатиме інформаційну підтримку, надання приміщення для проведення заходів, допомогу в його облаштуванні тощо.

– Вже, приміром, запланували проведення фотовиставки про нашу громаду. Всі фото зроблені пані Людмилою Топаловою. Якраз шукаємо підрядника, який би надрукував достатню кількість світлин, — ділиться Віталій Дорох.

Є й інші плани та ідеї, яких, власне, в організації, як і завжди, дуже багато. Але основне на найближчий час — працювати в напрямку інтеграції переселенців у життя громади.

А поки готувалася ця стаття, ми отримали новину, що хаб «Мурашник» офіційно став одним із Пунктів незламності Хмільника. Тут, які і у всіх таких пунктах, де працюють генератори та є доступ до Інтернету, люди можуть зігрітися, попити чаю, попрацювати й зарядити гаджети.

*Гуманітарний хаб «Мурашник» є частиною соціальної ініціативи «Вулик змістів», яка впроваджується за підтримки Мережі правового розвитку.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×