facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Особовий рахунок на оплату комунальних послуг розділили на всіх мешканців квартири

Дата публікації: 01.09.2020

Автор: БМГО “Правова єдність”

Успішна історія із практики юристів Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку містить роз’яснення, які допоможуть тим, хто хоче розділити рахунок з оплати комунальних послуг на кількох мешканців квартири або будинку. Подібний алгоритм допоможе уникнути конфліктів між жильцями і цивілізовано вирішити питання через суд.

До Громадського центру правосуддя, що діє при Білоцерківській громадській організації  «Правова єдність», звернулася місцева мешканка пані Юлія*. Розповіла, що хоче розділити особовий рахунок на оплату комунальних послуг. Пояснила, щоразом із нею в одній квартирі живуть її діти, мати та брат, які не бажають залежати один від одного при оплаті комунальних платежів. Водночас рідня не змогла дійти спільної згоди щодо розподілу плати за комуналку. Тому в сім’ї все частіше стали виникати конфлікти та непорозуміння.

Юристка Центру Інна Малишко роз’яснила пані Юлії, що в цій ситуації краще звернутися до суду та допомогла скласти позовну заяву «Про усунення перешкод в користуванні квартирою та встановлення порядку користування приміщенням квартири, що є спільною частковою власністю».

Коментує юристка
Згідно зі ст. 151 Житлового кодексу УРСР, громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов’язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудтнкову територію.
Безгосподарне утримання громадянином належного йому будинку (квартири) тягне за собою наслідки, передбачені Цивільним кодексом (ЦК) України. Крім цього, згідно зі ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов’язаний утримувати майно, яке йому належить.
Таким чином, всі власники квартири зобов’язані нести витрати на утримання будинку та прибудинкової території незалежно від того, проживають в ній чи ні.
Згідно ст. 150, 151, 162 Житлового кодексу Української РСР, власники квартири зобов’язані дбайливо ставитися до квартири, вчасно сплачувати комунальні та квартирні послуги.
За ст.358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Відповідно до ч.3 ст.358 ЦК України, кожен зі співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідача його частці у праві спільної часткової власності.
Положеннями ст.360 ЦК України закріплено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов’язаннями, пов’язаними зі спільним майном.

Позовну заяву пані Юлії суд задовольнив. Тепер кожен мешканець будинку платитиме за окремим рахунком, і непорозумінь щодо оплати комунальних послуг родина зможе  уникнути.  

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Погляди авторів, викладені у матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×