Переможна крапка у двох «балаклійських» справах: людям повністю виплатили компенсації
Дата публікації: 19.07.2019
Автор:Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група
Одразу обидва рішення судів щодо мешканців Балаклії, які постраждали у 2017 році внаслідок вибухів арсеналу боєприпасів, виконано. Через понад два роки після подій Міністерство оборони України виплатило людям не лише матеріальні збитки, а й компенсувало моральну шкоду. Загальна сума виплат – понад 444 тис грн, з яких 50 тис – відшкодування моральної шкоди. Саме це вражає найбільше, адже компенсація моральної шкоди – явище доволі рідкісне в Україні. В обох «балаклійських» справах потерпілі отримали перемогу за сприяння адвокатів Чугуївського офісу Мережі правового розвитку за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.
Нагадаємо, ще 2017 року до адвокатів Офісу при Чугуївській правозахисній групі Світлани Кужелєвої та Романа Лихачова звернувся мешканець Балаклії з проханням допомогти компенсувати шкоду, завдану йому внаслідок вибухів. Тоді, 23 березня 2017 року, в Балаклії, на території 65-го ракетно-артилерійського арсеналу (військова частина А-1352 Міністерства оборони України) сталася пожежа з подальшими вибухами боєприпасів. Внаслідок вибухів чоловік втратив багато майна, в тому числі автомобіль.
Проаналізувавши ситуацію та вивчивши документи, адвокати подали до суду позов від імені постраждалого до військової частини А1352, Міністерства оборони України та Управління СБУ в Харківській області про відшкодування завданої шкоди.
Вибух арсеналу боєприпасів у Балаклії. Фото надане Чугуївською правозахисною групою.
Також у 2017 році до Чугуївського офісу МПР звернувся ще однин мешканець Балаклії, який внаслідок подій 23 березня отримав збитки: було знищено його автомобіль Mitsubishi Lancer, 2 комплекти гуми на автівку та гараж, пошкоджена квартира, співвласником якої він є – вибило шибки, впала стіна з гіпсокартону, у ванній та на кухні відпала плитка, були зіпсовані міжкімнатні двері й холодильник.
Позитивного вирішення обох справ довелося чекати не один рік, пройшовши через суди апеляційної інстанції. Так, щодо першої справи, 23 січня 2019 року Харківський апеляційний суд виніс постанову, якою залишив без змін рішення суду першої інстанції. Тобто, з військової частини А 1352 на користь власника знищеного авто стягнути 152 тис 366 грн 66 коп – в рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 20 тис грн – в рахунок відшкодування моральної шкоди.
А щодо другої, 20 лютого 2019 року Харківський апеляційний суд виніс постанову, якою рішення Київського районного суду м. Харкова від 07 лютого 2018 року скасував і стягнув з військової частини на користь постраждалого матеріальну шкоду в розмірі 242 тис 006 грн 80 коп та моральну шкоду в розмірі 30 тис грн.
І ось нарешті наприкінці травня 2019-го Міністерство оборони виплатило постраждалим не лише матеріальні збитки, а й компенсувало моральну шкоду.
Адвокати коментують
Шкода, завдана незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органу розслідування, прокуратури або суду, відшкодовується державою лише у випадках вчинення незаконних дій, вичерпний перелік яких наведено у частині першій статті 1176 Цивільного кодексу (ЦК) України, а саме: у випадку незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт.
За відсутності підстав для застосування частини першої статті 1176 ЦК України, в інших випадках заподіяння шкоди цими органами діють правила частини шостої цієї статті, тобто така шкода відшкодовується на загальних підставах, тобто виходячи із загальних правил про відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, його посадовою та службовою особами (статті 1173, 1174 цього Кодексу)».
Посилання на рішення судів у Єдиному держреєстрі судових рішень:
*http://reyestr.court.gov.ua/Review/75868173
**http://reyestr.court.gov.ua/Review/78244784
***http://reyestr.court.gov.ua/Review/83028041
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.