facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Переселенка оформила право спадщини від матері, яка померла в окупації

Дата публікації: 02.10.2023

Успішний кейс із практики ГО «Суспільна служба правової допомоги» є актуальним на сьогодні покроковим алгоритмом для переселенців, які  хочуть оформити спадкові права, але не мають свідоцтва про смерть спадкодавця.

Пані Лідія*, переселенка з Донеччини, дистанційно звернулася до ГО «Суспільна служба правової допомоги» з питанням, як оформити спадщину свої матері, яка померла три місяці тому на тимчасово окупованій території.

Юрист організації Олексій Кормілецький проконсультував жінку і пояснив: якщо людина померла на тимчасово окупованій території України, у зв’язку з чим орган державної реєстрації актів цивільного стану реєстрацію смерті не проводив і свідоцтво про смерть не видавав, необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

Олексій Кормілецький
юрист ГО «Суспільна служба правової допомоги».

Правник допоміг пані Лідії написати таку заяву, і протягом кількох тижнів вона отримала свідоцтво про смерть українського зразка. І відповідно змогла оформити спадкові права.

Алгоритм від юриста: як подати заяву про встановлення факту смерті

  • Подати заяву можуть зробити члени сім’ї померлого, їхні представники або інші зацікавлені особи (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси).
  • Заяву можна подати до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Судові рішення у таких справах підлягають негайному виконанню.
  • Копію судового рішення суд видає учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилає до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Якщо суд направить рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, державна реєстрація смерті проводиться в день надходження копії такого рішення без звернення будь-якої особи.

На підставі рішення суду, надісланого судом, проводиться державна реєстрація смерті, і свідоцтво про смерть оформлюється та видається заявнику під час його звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану. Свідоцтво про смерть надається нотаріусу на підтвердження факту смерті спадкодавця.

* Ім’я змінено з етичних міркувань.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×