facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Провадження у справі закрили за об’єктивних підстав: як повернути сплачений судовий збір

Дата публікації: 16.03.2021

Автор: Юлія Дмитраш/громадська організація «Центр права»

Черкащанка Тетяна Іванівна звернулася до Черкаського офісу Мережі правового розвитку з доволі нестандартним питанням. Пояснила, що вона подала позов на свого чоловіка про розлучення. Завчасно, ще у лютому цього року, суд призначив судове засідання на 1 березня 2021 року. Жінка оплатила судовий збір у повному обсязі, що підтверджувала квитанція з банку. Однак 16 лютого 2021 року чоловік пані Тетяни помер…

Відповідно, провадження у справі мали закрити. Жінку цікавило, що робити в такій ситуації, і чи може вона повернути свої кошти, які заплатила у якості судового збору, адже для її бюджету це суттєва сума*.

Юристка Офісу при громадській організації «Центр права» Марина Уханенко проконсультувала Тетяну Іванівну та дала покрокову інструкцію, як діяти в даному випадку.

Крок 1. Написати заяву про закриття провадження у справі відповідно до ст. 255 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України.
Стаття 255. Підстави закриття провадження у справі
1. Суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо:
1) справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства;
2) відсутній предмет спору;
3) набрали законної сили рішення суду або ухвала суду про закриття провадження у справі, ухвалені або постановлені з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили за тими самими вимогами;
4) позивач відмовився від позову і відмова прийнята судом;
5) сторони уклали мирову угоду і вона затверджена судом;
6) суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 186 цього Кодексу;
7) настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;
8) після відкриття провадження у справі між сторонами укладено угоду про передачу спору на вирішення до третейського суду, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана.

Крок 2. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.

Крок 3. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Зазначити згідно з п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України, обставину, на підставі якої суд закриє провадження у справі.

Юристка порадила обов’язково додати до заяви належним чином завірену копію свідоцтва про смерть чоловіка.
Також пояснила, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» та ст. 142 ЦПК України жінка має можливість повернути сплачену суму судового збору у розмірі 50 % від повної суми судового збору.
Для цього особа, яка його сплатила, має подати заяву про повернення судового збору до суду, керуючись ч.3 ст.7 ЗУ «Про судовий збір», ч. 1 ст.142 ЦПК України. У заяві обов’язково зазначити реквізити платіжного документа.
До цієї заяви необхідно додати належним чином завірену копію або оригінал квитанції про сплату судового збору. Або зазначити, що оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи, оскільки при подані заяви про розлучення необхідно додавати документи, що підтверджують сплату судового збору (вимоги до позовної заяви ч.4 ст.177 ЦПК України).

Юристка також допомогла жінці скласти всі необхідні документи – і таким чином Тетяна Іванівна отримала не лише вичерпну консультацію, а й практичну правову допомогу у вирішенні свого питання.

*Ставка судового збору в загальних судах у 2021 році для Позовної заяви про розірвання шлюбу складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 908 грн.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×