facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Ромка з Херсонщини вперше за 23 роки отримає документ, що засвідчує особу

Дата публікації: 02.08.2017

Юристи громадської організації «Скадовщина – мій рідний край» допомагають мешканці Херсонщини отримати паспорт громадянки України. Молода ромка всі 23 роки прожила без документів, що засвідчують особу. У статті також подано основні правові моменти щодо реєстрації народження дитини та встановлення факту народження через суд.

Як повідомляє ГО “ІРЦ “Правовий простір”, до Голопристанського Офісу Мережі правового розвитку звернулася за допомогою Руслана Міщенко*. Руслана – ромка, мешкає в селі Пам’ятне Голопристанського району Херсонської області.

Юристу Офісу при громадській організації «Скадовщина – мій рідний край» Олексію Квятковському молода жінка розповіла, що вже багато років у неї немає жодних документів, які б підтверджували її особу. Руслана зізналася, що, відсутність документів створювала і для неї, і для її родини чимало серйозних проблем, а вирішити самостійно їх у неї не виходить. Зокрема, жінка бідкалася на дискримінаційне ставлення до неї з боку представників органів державної влади та місцевого самоврядування.

Моя мати не зареєструвала моє народження у встановленому порядку в органах РАЦСу. На сьогоднішній день я не маю ні свідоцтва про народження, ні паспорта громадянина України, хоча мені виповнилося вже 23 роки. Я звернулася в органи РАЦСу для реєстрації факту мого народження та видачі свідоцтва про народження, однак мені було відмовлено, – розповіла Руслана Міщенко.

Встановлення факту народження жінці було необхідно саме для виготовлення свідоцтва про народження та паспорта громадянина України. Робити це довелося через суд.

Юрист Офісу допоміг Руслані: затребував відповідні документи про неї з архівів, лікарні та інших організації, склав відповідну заяву до суду, надав іншу необхідну правову допомогу.

Факт народження жінки підтвердився медичним свідоцтвом про її народження та довідками з сільської ради. Знайшлися і необхідні у цій справі свідки. Тепер, підтвердивши факт свого народження, Руслана Міщенко зможе отримати необхідні документі – і далі оформити паспорт громадянки України.

За словами керівника Офісу Сергія Кеби, громадська організація «Скадовщина – мій рідний край» планує звернути особливу увагу на правову роботу з ромами Голопристанщини, адже через свою вразливість місцева ромська нацменшина, дійсно, потребує відновлення правової справедливості та юридичного захисту. Адреса Офісу: м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 63, офіс 4, т. 095-87-64-339; 050-692-27-10

Коментує юрист

Основні правові моменти щодо реєстрації народження дитини та встановлення факту народження – від юриста Голопристанської ГО «Скадовщина – мій рідний край» Олексія Квятковського.

12718

Статтею 144 СК України визначений порядок реєстрації народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Так, відповідно до вказаної норми права батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

У разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження дитини реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.

Реєстрація народження дитини провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.

Встановлення судом факту народження особи в певний час може встановлюватися за умови, що орган реєстрації актів цивільного стану не може провести таку реєстрацію за відсутності для цього відповідних підстав. У цьому разі заявниками про встановлення такого факту можуть бути батьки особи, сама особа, орган опіки та піклування, прокурор.

Предметом доказування у цих справах є не сама подія народження, а її час, який повинен породжувати для цієї особи правові наслідки.

Встановлення факту народження мені необхідно для виготовлення свідоцтва про народження та паспорта громадянина України.

Відповідно до ст. 257 ЦПК усі справи за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються в судах за місцем проживання заявника. Місце виникнення або реєстрації факту, що має юридичне значення, не впливає на визначення підсудності справи, за винятком виключної підсудності, передбаченої ст. 114 ЦПК.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України, суд розглядає справи про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Певні обставини, які мають значення для вирішення зазначеної справи, можуть бути підтвердженні показаннями свідків, що згідно до ст.57, 59 ЦПК України є допустимими доказами по справі. До обставин, які можуть бути підтверджені свідками насамперед відносяться обставини народження. Свідком може бути кожна особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи (ст. 50 ЦПК України). Показання свідка – це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи (ст. 63 ЦПК України).

Перед тим, як звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження особи у певний час, заявник зобов’язаний спочатку звернутися у орган ДРАЦС. Після одержання відмови органу ДРАЦС у реєстрації події народження особи заявник має право звернутися до суду з заявою про встановлення цього факту в певний час.

Розглядаючи справи про встановлення факту народження в певний час суд перевіряє наступні документи та докази; довідку архіву ДРАЦС про те, що за певний час у архіві відсутні актові записи про народження громадянина; довідку органів ДРАЦС про те, що ці органи не мають відомостей про реєстрацію цієї події; висновок відділу ДРАЦС про відмову у видачі повторного свідоцтва про народження; документи на підтвердження місця проживання особи; докази, які достовірно підтверджують факт народження особи у певний час; медичні довідки; довідки міліції; покази свідків, які підтверджують факт народження особи.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×