facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Студентка довела, що училище незаконно встановило власні правила проходження практики

Дата публікації: 27.12.2018

Автор: ГО «Громадська платформа»

За проходження практики керівництво училища, в якому навчалася мешканка Луганщини, вимагало фіксований внесок, а оплачувати працю відмовлялося. Підтвердити, що такі дії є незаконними і виправити ситуацію вдалося за сприяння юристів Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку.

За безоплатною правовою допомогою до Офісу при громадській організації «Громадська платформа» звернулася Світлана Іванівна Петрик*. Просила надати їй консультацію щодо  правил проходження виробничої практики. Її дочка навчається на 3-му курсі кулінарного училища. Домовитися, щоб донька  проходила практику на будь-якому підприємстві міста і отримувала зарплату, родині не вдалося. Водночас від училища надійшла пропозиція пройти практику, але за умови, що студентка працюватиме безоплатно та не отримає за свій труд грошей. Мало того, за практику вимагали окремо внести фіксовану плату – понад 300 грн.

З огляду на ці обставини Світлана Іванівна хотіла би розібратися: чи є умови училища законними, чи повинні студенти самі оплачувати свою практику та ще й працювати безоплатно?

Юристка Офісу Олена Полєтаєва пояснила клієнтці наступне:
1. Законодавство України про професійно-технічну освіту базується на Конституції України, Законі України «Про освіту» та Законі України «Про професійну (професійно-технічну) освіту».
2. Відповідно до ст. 29 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.1998р. за № 103/98 ВР, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності надають здобувачам освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із закладами професійної (професійно-технічної) освіти договорів про навчально-виробничу практику.
3. Згідно з п.2 Постанови КМУ за № 992 від 07.06.1999р. «Про затвердження Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних учбових закладів виробничого навчання та виробничої практики», перелік підприємств, які зобов’язані надавати робочі місця для проходження практики, формуються учбовими закладами.
Підприємства, які приймають практикантів, зобов’язані створювати необхідні та безпечні умови проходження практики. Відповідальність за оплату праці студентів, дотримання норм охорони праці, техніки безпеки та санітарії в період проходження ними виробничої практики несе керівник підприємства.
4. Щодо виплати заробітної плати, то вона начисляється практикантам згідно зі встановленою системою оплати праці по нормах, розцінках та ставках (окладах) з урахуванням коефіцієнтів, доплат та надбавок. Нараховані кошти переводяться для виплати на рахунок професійно-технічного учбового закладу або виплачуються безпосередньо підприємством не пізніше 5-ти днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства.
Згідно п.18 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних учбових закладів виробничого навчання чи виробничої практики», на рахунок учбового закладу може бути перераховано 50% зарплати практикантів, які отримують стипендію.
5. Згідно ст.10 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», державний нагляд (контроль) у галузі професійної (професійно-технічної) освіти здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти і науки, та органами управління освіти.

– Таким чином, якщо керівництво училища, в якому навчається донька пані Петрик, не припинить свої незаконні дії та не вирішить існуючі в закладі проблеми, вона може звертатися по допомогу або писати скарги у вищезазначені органи і так захищати свої права,
– підсумувала юристка.
Світлана Іванівна отримала відповіді на всі свої питання та обговорила ситуацію з донькою. Разом вони вирішили піти на діалог з керівництвом професійно-технічного закладу і заявити про свої права. Правові аргументи подіяли: керівництво училища змінило умови практики – внесок студентка не платитиме, натомість отримуватиме плату за свій труд.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×