facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Свідоцтво про право на доньчину спадщину мати отримає через суд

Дата публікації: 18.08.2021

Нотаріус відмовився оформити право на частину спадщини після померлої доньки мешканці Кам’янця-Подільського. Причина була об’єктивною, але вирішити проблему самотужки жінка не могла. Юристи Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку, до яких вона звернулася, надали консультацію і допомогли вирішити справу через суд.   

Проблема, з якою пані Тамара звернулася до Офісу при громадській організації «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського», полягала у відмові нотаріуса оформити право на частину спадщини після померлої доньки.

  • Спадщина, яка відкрилася після смерті доньки пані Тамари, складалася із частини житлового будинку, в якому проживає пані Тамара та її син, а також із земельної ділянки для обслуговування цієї частини житлового будинку. Ця земля належала померлій на праві спільної сумісної власності з братом померлої, сином пані Тамари, Борисом, роз’яснює керівниця напрямку судового захисту Кам’янець-Подільського офісу, адвокатка Тетяна Петрунькова.
На фото: Тетяна Петрунькова – адвокатка, керівниця напрямку судового захисту Кам’янець-Подільського офісу МПР.

Спадщину на вказану частину житлового будинку жінка оформила, а от спадкові права на земельну ділянку, на який розташована ця частина житлового будинку – ні. Тому нотаріус і відмовив матері у видачі Свідоцтва про право на доньчину спадщину. Підстави оголосив наступні: за життя спадкодавиці договір про поділ (виділ) частки із земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, та договір про визначення порядку володіння, користування та розпорядження вищевказаною земельною ділянкою не укладався. Відповідно, визначити частку земельної ділянки, що належала померлій, нотаріус не може. Таким чином, клієнтка не могла отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на цю земельну ділянку без відповідного судового рішення.

Тетяна Петрунькова допомогла пані Тамарі підготувати позовну заяву до суду та порадила, як захистити її права.
Так, стаття 86 Земельного кодексу України передбачає, що земельна ділянка може знаходитися у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність). Частки у власності на земельну ділянку кожної із сторін не визначено, відтак земельна ділянка належить їм на праві спільної сумісної власності.
У частині першій статті 372 Цивільного кодексу України зазначено, що майно, яке перебуває у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
За рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення.
У разі поділу майна між співвласниками право спільної сумісної власності на нього припиняється. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Однак реалізувати право на виділення своєї частки у власності на земельну ділянку пані Тамара не могла – зокрема не могла укласти відповідний договір через саму неможливість оформити у нотаріуса право власності на частку у спільній власності на земельну ділянку.

  • Оскільки існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, тобто нотаріус не визнав частку у праві спільної власності спадкодавця на спадкове майно, жінка не може реалізувати своє право на спадщину в позасудовому порядку. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку в цьому випадку є відповідним способом захисту її прав, – коментує Тетяна Петрунькова.

На сьогодні справу пані Тамари розглядає Кам’янець-Подільський міськрайонний суд. Дочекавшись його рішення, жінка зможе оформити всі необхідні документи і стати законною власницею частки спадщини своєї доньки.  

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×