facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Тато не дбав про дітей: суд став на сторону бабусі-опікунки

Дата публікації: 08.02.2019

Автор: Оксана Яцюк/ Подільський центр прав людини

Зневірившись у спроможності сина дбати про власних дітей, бабуся-опікунка подала позов про позбавлення його батьківських прав. Безоплатну правову допомогу і супровід у справі жінці надали юристи Вінницького офісу Мережі правового розвитку.

Після смерті невістки в 2016 році пенсіонерка Наталя Павлівна Григорук* взяла опіку над двома маленькими онуками. Батько дітей, син Наталі Павлівни, відбував покарання і не міг потурбуватися про синів. Діти жили разом із бабусею, і вона дбала про їх виховання і розвиток.
У 2017 році син звільнився і повернувся додому. Всупереч сподіванням матері, він не поспішав брати на себе батьківські обов’язки. Його не цікавило, чи є дітям що поїсти і що вдягнутися, як вони навчаються у школі і що роблять у вільний час. Батько не міг адаптуватися після звільнення. Влаштовував скандали, від яких страждала і рідна мати, і його діти. Почав виносити з материного дому майно для продажу. Бабуся, як і раніше, займалась вихованням онуків самотужки. Але тепер Наталя Павлівна ще й мусила оберігати дітей від негативного впливу батька.
Обдумавши ситуацію, пенсіонерка звернулась до Офісу при громадській оргнаізаціх «Подільська правова група» з проханням допомогти захистити права онуків. Юрист Михайло Бардин пояснив, що відповідно до ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов’язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:
– не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що – – негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
– не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; – не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
– не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
– не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти;
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умов винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.
За порадою юристів Наталя Павлівна зібрала докази на підтвердження того, що рідний син не зміг стати батьком своїм дітям. Це довідки зі школи та медичної установи, висновок Служби у справах дітей Вінницької міської ради.
Суд став на бік бабусі**. Сина Наталі Петрівна позбавили батьківських прав. На судове засідання він не прийшов. Хоча пенсіонерка не подавала позов про стягнення аліментів, суд зобов’язав чоловіка платити гроші на утримання власних дітей.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

**Посилання на рішення суду в Єдиному держреєстрі судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79283397?fbclid=IwAR0UoJ9C8xP3EWtxbWplYjn1ChNsw0N91rFGSqINcPZd4pFOB7phCtBa7uA  

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×