facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Відповідальність без проступку: сидів у в’язниці – а засудили за керування у нетверезому стані

Дата публікації: 10.04.2020

Автор:Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група

Мешканцю Харківщини незаконно присудили штраф у  понад 10 тисяч гривень і позбавили права керування автівкою. Парадокс ситуації полягав у тому, що чоловік просто фізично не міг скоювати правопорушення, за яке поніс відповідальність: на той момент він відбував покарання, та ще й у зовсім іншому місті… Розібратися у ситуації і захистити права людини допомогли юристи Чугуївського офісу Мережі правового розвитку.

Чи можна скасувати незаконне рішення суду щодо адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 тис 200 грн та позбавлення права керування транспортними засобами строком на 1 рік? З таким питанням до Офісу при Чугуївській правозахисній групі звернувся мешканець Харківщини Валерій*.
Під час консультації, яку проводив адвокат Антон Биченко, чоловік розповів, що 13 червня 2019 року Чугуївський міський суд Харківської області виніс постанову**, відповідно до якої його визнали винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) («Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції») та піддали адміністративному стягненню. Про постанову суду чоловік дізнався випадково.
При цьому виявилося, що він не скоював вказаного адміністративного правопорушення – точніше, просто фізично не міг його скоювати, оскільки на цей час перебував відбував покарання за вироком суду. Під час винесення постанови суд не звернув уваги, що чоловік, якого піддали адміністративному покаранню, навіть зареєстрований в іншій області та фактично не бував у Чугуєві, де саме і було скоєно порушення.

Вивчаючи матеріали справи, адвокат встановив, що посвідчення водія категорії «В», видане на ім’я Валерія, було анульоване у зв’язку з втратою – документ внесли до бази даних «загублені документи». На підставі викраденого документа чоловіку видали інше посвідчення водія.Таким чином адвокат вказував на неналежне виконання патрульними поліцейськими своїх обов`язків, складання протоколу про адміністративне правопорушення на не встановлену належним чином особу, яка надала недійсне посвідчення водія. Це потягло за собою безпідставне притягнення невинуватого до адміністративної відповідальності.

Адвокат коментує:

  • У порушення вимог, встановлених чинними нормативно-правовими актами України, співробітники Патрульної поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення порушили порядок його складання, на що суд першої інстанції не звернув уваги, а це  призвело до необ’єктивного вирішення справи.
    Таким чином, з наявних у справі доказів вбачається, що працівники патрульної служби належним чином не встановлено особу, яка  вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, адресу її місця проживання, та інші обставини, які мають істотне значення для розгляду справи, що позбавило можливості  суд першої інстанції перевірити обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення
    .

Антон Биченко допоміг Валерію скласти апеляційну скаргу до Харківського апеляційного суду та представив інтереси клієнта під час розгляду справи.

Харківський апеляційний суд 18 березня 2020 року узяв до уваги аргументи апеляційної скарги та доводи правозахисника – і виніс рішення** скасувати незаконну постанову Чугуївського міського суду від 13 червня 2019 року та закрити провадження у справі.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

**Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/82395137
http://reyestr.court.gov.ua/Review/86648857

Р.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×