facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Військовослужбовець зможе приватизувати «службову» квартиру

Дата публікації: 15.05.2020

Автор: Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група

Юристи Чугуївського офісу Мережі правового розвитку допомогли військовослужбовцю зобов`язати квартирно-експлуатаційний відділ (КЕВ) подати документи для виключення квартири з числа службових. Близько року тривали судові тяжби – і зрештою чоловік захистив свої права і довів, що КЕВ перебільшив свої повноваження.

Ще у серпні 2019 року до Першого громадського центру правосуддя на Харківщині звернувся військовослужбовець у відставці, мешканець міста Чугуєв. Просив допомогти приватизувати квартиру, віднесену до числа службових, наймачем якої він та його родина є з 2008 року.

Під час консультації чоловік розповів юристам, що неодноразово звертався до квартирно-експлуатаційного відділу (КЕВ) м. Харкова із заявою, у якій просив виключити житлове приміщення з числа службових, аби приватизувати його. Однак отримував відмову, обґрунтовану тим, що підстави для розгляду питання виключення житлового приміщення з числа службових відсутні.

Таким чином через те, що КЕВ відмовлялося подати клопотання до місцевої ради про виключення спірної квартири з числа службових, чоловік був позбавлений можливості її приватизувати.

Ознайомившись із матеріалами справи, юристи Центру на чолі з керівником – адвокатом Романом Лихачовим – підготували позовну заяву до Чугуївського міського суду Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії.

Адвокат коментує:

 • Пунктом 10 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства  оборони України  від 31 липня 2018 року № 380, зареєстрованої у Міністерстві  юстиції України  06 вересня 2018 року, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров’я, віком, у зв’язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу.

  Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.

  Аналогічна правова позиція висловлена у Постанові Харківського апеляційного суду від 05.03.2019 року по справі №636/1913/18-ц.

  Питання виключення житла з числа службового має вирішуватися виконавчим комітетом Чугуївської міської ради, а не КЕВ м. Харкова.

  Таким чином, КЕВ повинен подати клопотання за заявою військовослужбовця про розгляд цього питання разом із клопотанням начальнику гарнізону та командира військової частини.
  Не подаючи відповідне клопотання, КЕВ м. Харкова прямо порушує конституційні права позивача на житло та гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Чугуївський суд 20 листопада 2019 року виніс рішення*, яким визнав за чоловіком право на виключення з числа службового житла квартири та зобов`язав квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова подати до Чугуївської міської ради Харківської області клопотання з належними документами про виключення з числа службового житла квартири.

Однак КЕВ м. Харкова не погодилося з цим рішенням і подало апеляційну скаргу до Харківського апеляційного суду*.

Та все ж за підтримки Центру чоловік відстояв своє право.  І нарешті 13 травня 2020 року Харківський апеляційний суд, вислухавши сторони, залишив у силі рішення Чугуївського міського суду Харківської області.

*Посилання на Єдиний державний реєстр:

http://reyestr.court.gov.ua/Review/85761578
http://reyestr.court.gov.ua/Review/87670414

P.S Публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Погляди авторів, викладені у матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×