facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Втратила час і можливість знайти роботу – але справедливість відновила

Дата публікації: 24.09.2018

Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку

Довідка, яку вагітній з Хмельниччини видали у сільраді, містила неправдиву інформацію. Внаслідок цього жінка не змогла вчасно отримати статус безробітної, знайти роботу та отримати державну допомогу на дітей. Домогтися справедливості через суд їй допоміг адвокат, юрист Хмельницького офісу Мережі правового розвитку Роман Рачок.

По безоплатну правову допомогу до Офісу при громадській організації «Подільська правова ліга» мама двох синів Тетяна Боровик* звернулася з проблемою, що почалася ще за її другої вагітності, наприкінці 2017 року. Тоді, будучи при надії молодшим сином, вона на 5-му місяці вагітності звернулася до місцевого центру зайнятості, аби отримати статус безробітної. Водночас сподівалася, що тут їй посприяють знайти роботу.
Натомість у Центрі зайнятості жінці заявили, що для отримання статусу безробітної і подальших послуг відомства вона має надати довідку про те, що вона не є членом особистого селянського господарства та що в неї немає паїв для його  ведення.
Варто зазначити, що мешкала Тетяна на той час у місті Хмельницький, але офіційно зареєстрована була у селі Маниківці Деражнянського району Хмельницької області.

Довідка про те, чого немає

У грудні 2017 року жінка звернулася письмово до сільської ради Маниківців і попросила надати довідку, що вимагав Центр зайнятості. Через місяць папір надійшов їй поштою. Однак яким було здивування жінки, коли у довідці вона прочитала, що, навпаки, є членом особистого селянського господарства, хоча й не має паю для ведення особистого селянського господарства.
Через ці розбіжності Тетяні й довелося звернутися до Хмельницького Офісу. Захистити права молодої мами взявся юрист Офісу, адвокат Роман Рачок. Він допоміг їй скласти заяву до суду – позов на сільську раду Маниківців.
У ньому зазначалося, що сільрада видала довідку, яка не відповідає діючому законодавству та порушує права в сфері одержання допомоги по безробіттю.

Коментує юрист

Роман Рачок, адвокат, юрист Хмельницького офісу Мережі правого розвитку

  • Відповідно до норм ст.1 Закону України «Про особисте селянське господарство», господарське сільське господарство – це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки  і споживання  сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.

Враховуючи вищевикладене, ознаками членства в особистого селянського господарства є:

  • спільне проживання;
  • задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції , реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.

Однак ні сама Тетяна Боровик, ані її двоє дітей із 2016 року у селі Маниківці не проживали. Жінка лише зареєстрована за цією адресою. Відповідно виробництвом, переробкою та реалізацією надлишків сільськогосподарської продукції, вирощеної на вказаній земельній ділянці, не займалася.

Докази проти недостовірної інформації

Щоб довести вищезазначені обставини, Тетяна надала письмові підтвердження:

– довідку  Маниковецької сільради, видану у 2017 році, відповідно до якої  Тетяна з батьком молодшої дитини на території сільської ради не проживає, спільного господарства не веде, і дитина повністю знаходиться на  її утриманні;

– довідку про склад сім’ї, видану в 2016 році, відповідно до якої Тетяна Боровик у с. Маниківці зареєстрована, але не проживає;

– довідку з Хмельницького дитсадка «Дзвіночок», виданою у січні 2018 року, відповідно до якої  обидва сини пані Тетяни дійсно відвідують зазначений дошкільний заклад.

Виходить, що Тетяна як позивачка мала всі підтверджуючі довідки, однак Маниковецька сільрада як позивач надала неправдиву інформацію.

  • На переконання сторони захисту, вищезгадана довідка такого змісту безпосередньо впливала на право позивачки отримати статус  безробітної та  на державну допомогу по безробіттю, що підтверджується листом Хмельницького міського центру зайнятості  від 16 січня 2018 року, – уточнює Роман Рачок.

Суд став на сторону позивачки

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 2,5,6,7,12,19,20,122,245,257,259 Кодексу адміністративного судочинства України, Хмельницький окружний адміністративний суд вирішив:

  • визнати дії Маниковецької сільради із видачі довідки про те, що Тетяна Боровик є членом особистого селянського господарства, протиправними,
  • зобов’язати Маниковецьку сільраду повторно розглянути подану жінкою письмову заяву від 28 грудня 2017 року про надання їй довідки,
  • стягнути на користь позивачки судовий збір в розмірі 704 грн 80 коп за рахунок бюджетних стягнень Маниковецької сільради.

Відтак молода мама змогла захистити свої права і тепер законно отримуватиме державну допомогу на дітей. Хоча й могла зробити це раніше, як і знайти гідну роботу ще до декретної відпустки.

*Ім’я та прізвище змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×