facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як громадська організація на Київщині відновила роботу Громадського центру правосуддя

Дата публікації: 01.01.2024

Членська організація Мережі правового розвитку ГО «Правова єдність», м. Біла Церква, Київська область, із липня 2023 року за підтримки USAID відновила роботу Громадського центру правосуддя (далі ГЦП). Ініціатива охоплює дев’ять населених пунктів Білоцерківського, Фастівського та Обухівського районів Київщини.

Для ГО «Правова єдність» це продовження і масштабування того досвіду, який організація вже мала кілька років тому з урахуванням контексту повномасштабної війни.

Керівниця проєкту, юристка Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Інна Малишко. Фото: з особистого архіву Інни Малишко

«У квітні 2020 року в межах одного із проєктів Мережі правового розвитку ми створили у Білій Церкві Громадський центр правосуддя. Він був мультифункціональним майданчиком для налагодження взаємодії між місцевою владою та мешканцями білоцерківської громади задля вирішення їхніх щоденних правових потреб та забезпечення доступу до правосуддя. Центру вдалося впровадити «єдине вікно» доступу людей до правових, адміністративних та соціальних послуг і стати діалоговим майданчиком у спілкуванні громади з органами влади та суду для спільного вирішення проблем у громаді. Сьогодні в умовах викликів повномасштабної війни ми розуміли, що ГЦП може стати гарним інструментом для їхнього подолання, тож взялися самостійно впроваджувати цей проєкт. Із урахуванням результатамів, які бачимо, ще більше в цьому пересвідчуємося»,  зазначає керівниця проєкту, юристка Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Інна Малишко. 

Станом на 1 березня 2024 року із початку роботи у межах роботи центру правову допомогу отримали 980 мешканців/-ок громад, понад 20 студентів/-ок здобули практичні навички щодо роботи суду, внутрішньо переміщені особи мали змогу покращити знання щодо інструментів прийняття рішень, які впроваджуватимуть у межах роботи місцевої ради ВПО. Більше про ці та інші напрацювання центру йтиметься далі.

На фото: зустріч із переселенцями. Вересень 2023. Фото ГО «Правова Єдність»

Школа молодого судді

Відтворення судового процесу зі студентами Білоцерківського аграрного університету. Фото: ГО «Правова Єдність»

Із жовтня 2023 року ГЦП розпочав детальніше знайомити студентську молодь Білоцерківського аграрного університету із роботою суду. Під час зустрічей із суддями вони дізнавались про проблемні питання, які найчастіше виникають, як відбувається на практиці судовий процес, які права і обов’язки його учасників і багато іншого. 

«Ми попередньо проводили анкетування серед потенційних учасників/-иць школи. Воно показало, що більшість нею зацікавилася саме в контексті своєї  майбутньої практичної діяльності, адже планують, що вона буде пов’язаною із судом. Хтось бачить себе на початковому етапі помічником судді або секретарем судді. Є ті, хто хочуть працювати в органах дізнання, слідства і прокуратури.

Університетська програма передбачає вивчення цивільного процесу, виключно з теоретичними основами. У студентів є можливість проходити практику після другого курсу в суді. Але через велику завантаженість суддів, зазвичай, студенти не мають можливості безпосередньо поспілкуватися з ними про досвід і навички, а також бачення роботи. Якраз наша школа й надала таку можливість. Тут студенти діляться своїми думками із суддями, а вони, в свою чергу, говорять відверто про дійсний стан справ у професії», – розповідає керівниця проєкту Інна Малишко.

Варто зазначити, що такий досвід роботи з молоддю оцінили й самі судді Білоцерківського міськрайонного суду. Для прикладу, до команди, яка працювала в школі, долучився ще один суддя, зазначивши, що для нього це важлива практика. 

Школа тривала пʼять місяців та в підсумку дозволила учасникам /-ицям повністю відтворити судове засідання. 

Це перший такий досвід ГО «Правова єдність». Тож команда тренерів підсумує напрацювання та розпробить програму для масштабування школи молодих суддів, наприклад, на аудиторію школярів загальноосвітніх навчальних закладів, які планують вступ на юридичні спеціальності. 

Допомога ВПО

ГЦП та ГО «Правова єдність» ефективно допомагають внутрішньо переміщеним особам у співпраці із ГО «Сонях», яка обʼєднує понад 1100 переселенців у м. Біла Церква. В межах роботи Громадського центру правосуддя ВПО проходять тренінги щодо участі у роботі місцевого самоврядування, відвідують ресурсні зустрічі з психологинею, а також набувають компетенцій парамедіаторів.

Фасилітаційне обговорення щодо взаємодії ГЦП та переселенців. Серпень, 2023. Фото: ГО «Правова Єдність»

«Переселенці поділили напрями, якими займаються. Хтось працює над становленням та роботою ради ВПО при міській раді, а ми допомагаємо із інформаційно-юридичним супроводом. Її головою, до речі, став керівник ГО  «Сонях». Хтось рухає напрям соціального захисту переселенців. Ми розповідаємо їм, як створити громадську організацію, впроваджувати ті чи інші ініціативи», – розповідає Інна Малишко.

Завдяки системній підтримці ГЦП переселенці розуміють куди їм рухатися щодо вирішення тих чи інших питань. Отримавши необхідні інструменти, їхня діяльність в сфері захисту своїх прав та через долучення до прийняття рішень стає більш сфокусованою та результативною.

Окрім того, фахівці ГЦП супроводжують чотири справи, які можуть вирішитися завдяки медіації, три з яких стосуються переселенців. Здебільшого ці запити комплексні й потребують правового і психологічного супроводу. 

Правова допомога

Юристка ГЦП Людмила Власенко надає правову консультацію. Фото: ГО «Правова Єдність»

Понад 900 осіб вже отримали допомогу в межах роботи Громадського центру правосуддя. 

“ГО «Правова єдність» вже багато років працює із наданням первинної правової допомоги, тож нас знають і довіряють. Однак після того як почав працювати ГЦП, зʼявилось багато нових віддалених сіл, які ми відвідуємо, адже в їхніх жителів/-ок також є запит на правову допомогу», – зазначає Інна Малишко. 

Під час надання правової допомоги мешканцям с. Кашперівка на Київщині. Фото: ГО «Правова єдність»

Юристи ГЦП виїжджають на прохання старост, які допомагають організувати зустрічі з тими, в кого виникають питання. Поряд із найбільш поширеними проблемами щодо оформлення спадщини, пенсійних виплат, субсидії, оренди земельних ділянок трапляються і вузькоспеціалізовані у звʼязку зі зміною законодавства.

«Часто до нас звертаються безпосередньо представники різних підрозділів органів місцевого самоврядування із проханням допомогти розібратися з питаннями, з якими до них звертаються жителі громад. ГЦП не лише надає ефективну допомогу, а й створює майданчики спілкування та порозуміння. Все це будемо підтримувати й цього року та розпочали важливе дослідження щодо функціонування інституту присяжних на Київщині», – зазначає Інна Малишко.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×