facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Зменшення розміру виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня є протиправним

Дата публікації: 17.06.2020

Автор: Юлія Марукян/Чугуївська правозахисна група

Успішна історія юристів Першого громадського центру правосуддя на Харківщині є водночасі докладною консультацією. У ній містяться роз’яснення щодо права осіб з інвалідністю різних груп внаслідок війни та учасників бойових дій на отримання допомоги до 5 травня 2020 року – у розмірах від 5 до 10 мінімальних пенсій за віком.

До  Центру, що діє на базі Чугуївського офісу Мережі правового розвитку, звернувся пан Семен, місцевий житель,  особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни. Розповів, що місцеве управління праці та соцзахисту нарахувало та виплатило йому одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 3160 гривень.

Однак чоловік знав, що в законодавстві відбулися зміни, і з 27.02.2020 року на підставі рішення Конституційного Суду України він має право на виплату допомоги у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком.

Тому й хотів чоловік дізнатися, як оскаржити неправомірні дії відомства.

Юрист першого громадського центру правосуддя на Харківщині Роман Лихачов роз’яснює:

 • Конституційний Суд України 27.02.2020 прийняв рішення № З-р/2020, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає зменшення розміру разової грошової допомоги до 5 травня.
  Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 № 367-XIV) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи – десять мінімальних пенсій за віком; II групи – вісім мінімальних  пенсій за віком; III групи – сім мінімальних пенсій за віком.
  Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. статтю 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було доповнено частиною четвертою такого змісту: ” Щорічно до  5  травня  учасникам  бойових  дій  виплачується разова  грошова  допомога  у  розмірі  п’яти мінімальних пенсій за віком”.

  Відповідно до ч.2   ст.152 Конституції України   закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

  Отже, з 27.02.2020 ані приписи п. 26   розділу VI Бюджетного кодексу України   у частині дії ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ані приписи   ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”   у редакції п. 20   Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»   об`єктивно не можуть запроваджувати правил призначення та виплати допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю внаслідок війни.

  Тому з 27.02.2020 у чоловіка виникло право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998р. №367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни як сім мінімальних пенсій за віком.
  Однак, незважаючи на рішення Конституційного Суду України, орган соціального захисту населення відмовив чоловіку у проведенні належних виплат.

З огляду на всі обставини ситуації, Роман Лихачов підготував адміністративний позов до Харківського окружного адміністративного суду з вимогами визнати дії управління соцзахисту протиправними та зобов`язати відомство нарахувати та виплатити чоловікові коректну суму грошової допомоги.

26.05.2020 року Харківський окружний адміністративний суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.

Юристи звертають увагу!
Від 27.02.2020 року одноразова грошова допомога до 5 травня інвалідам війни виплачується у розмірах:

 • інвалідам I групи – десять мінімальних пенсій за віком;
 • II групи – вісім мінімальних  пенсій за віком;
 • III групи – сім мінімальних пенсій за віком.
 • Учасникам бойових дій у  розмірі  п’яти мінімальних пенсій за віком.

Від 1 січня 2020 року розмір мінімальної пенсії за віком складає 1889,20 грн.

Таким чином, у разі зменшення розміру одноразової грошової допомоги до 5 травня правники рекомендують звертатися до суду.

P.S Публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Погляди авторів, викладені у матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×