facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можуть студенти виїхати з України: нові правила перетину кордону

Дата публікації: 27.05.2024

Чи можуть студенти зараз виїжджати з України? Консультацію на актуальну тему підготував юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку» Андрій Корбецький. 

Андрій Корбецький,
юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку».

Нещодавно прийнятою постановою КМУ № 366 від 02.04.2024 уряд вніс зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України. Згідно з цими змінами, виїзд з України дозволено певним категоріям громадян.

До недавнього часу, як ми пам’ятаємо, виїзд студентів з України був неможливий*.
У всіх студентів денної форми навчання, незалежно від кількості освіт і віку, наразі (станом на 9 квітня 2024 року) є право на відстрочку від мобілізації. Але права на виїзд з України донедавна не було. Проте 2 квітня поточного року воно з’явилося.
На тлі всіх негативних законопроектів, які тільки посилюють правила відстрочки від мобілізації, цей факт ніби виглядає доволі обнадійливо.
Однак далеко не кожен студент з урахуванням останніх змін зможе виїхати. Таке право матимуть лише одиниці.

Вимоги для виїзду студентів за кордон

Наразі після останніх змін виїзд доступний лише деяким студентам.
Такий студент повинен:

  • Навчатися на денній формі навчання та тільки на бакалавраті або в магістратурі (відповідно, аспіранти виїхати не зможуть).
  • Навчатися в державному чи комунальному закладі вищої освіти. Приватні акредитовані вузи “не підходять”.
  • Отримувати освіту лише за медичним, фармацевтичним або ветеринарним профілем. Решта студентів, які отримують освіту за іншим профілем, наприклад, ІТ-сфера, юриспруденція, машинобудування чи інше, виїхати не можуть. Як ви розумієте, не так вже й багато у нас студентів-медиків, фармацевтів або тих, хто отримує освіту за профілем «ветеринарія» — це доволі обмежене коло.
  • Бути учасником програми академічної мобільності. Для перетину кордону у такого студента має бути довідка з навчального закладу про направлення його до іноземного вузу для участі у програмі академічної мобільності. Довідка має містити дані про терміни навчального семестру за кордоном, інформацію про відсутність за останні два семестри негативних оцінок, перескладань. Також студентові необхідно скласти іспит для підтвердження рівня володіння іноземною мовою тієї країни, куди він вирушає на навчання.
  • Мати копію договору академічної мобільності, завірену вузом належним чином.
  • Мати електронний квиток, який також має бути в додатку «Дія».
  • Мати при собі військово-обліковий документ із відмітками з військкомату. Відповідно, навіть за дотримання всіх цих вимог без візиту до військкомату такий студент виїхати не зможе.

Наразі для студента денної форми навчання наразі візит до військкомату не страшний — у нього є 100% відстрочка від призову. Але все може змінитися. І незабаром вступають у силу вимоги, за якими відстрочка зберігається лише якщо наступний рівень освіти — на рівень вище попереднього.

Висновок 1. Слід враховувати всі основні параметри, яким має відповідати студент для виїзду з України. Важливо зазначити, що виїзд можливий тільки на термін не більше одного навчального семестру. Тож, якщо ви відповідаєте всім зазначеним вимогам, у вас є шанс виїхати за кордон для навчання.

Висновок 2. Зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України дозволяють виїзд студентам — але тільки певним категоріям. Важливо знати ці правила та відповідати їм, щоб скористатися такою можливістю.

* Закон забороняв студентам виїжджати за кордон з 28 лютого 2022 року. Виняток був лише для тих, хто навчається в іноземних вишах. 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.

Читайте також:

Чи передбачає новий закон про мобілізацію відстрочку для студентів та освітян
Чи має право на відстрочку від мобілізації студент дуальної форми навчання
Чи можуть відрахувати з вузу студента за те, що він перебуває за кордоном

 


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×