facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Новий закон про мобілізацію: як регулюватиметься вилучення транспортного засобу на потреби ЗСУ

Дата публікації: 06.05.2024

Новий закон про мобілізацію передбачає військово-транспортний обов’язок, тобто безплатне вилучення та примусове відчуження транспортних засобів для задоволення потреб Збройних Сил України. Що це означає для власників автівок, розʼяснює юрист ГО «СТЕП» Антон Стасік.

Антон Стасік, юрист ГО “СТЕП”.

Аналіз ст. 6 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі — Закон), який набуде чинності 18 травня поточного року, свідчить про наступне: якщо громадянину належить два і більше транспортних засоби, то один із цих автомобілів може бути переданий ЗСУ чи іншим військовим формуванням.

Тобто вилучати авто на потреби ЗСУ можуть у тих українців, які мають більше одного транспортного засобу.

У розумінні приписів цього Закону вік, сімейний стан, наявність статусу ВПО значення не має. Його положення однаково поширюються на всіх громадян, за якими зареєстровано право власності на відповідне майно. Тому в даному випадку вік чи виїзд з деокупованої території не є підставою для непоширення положень цього Закону.

Водночас вилучити можуть тільки той транспортний засіб, який має особливі характеристики, що умовно пристосовані до перевезення боєприпасів, особового складу, спеціальної техніки, який може працювати в умовах бездоріжжя.

У розумінні наведеного Закону, для того, щоб вилучати відповідні транспортні засоби на потреби ЗСУ, Камбін має прийняти відповідну постанову, якою буде врегульовано питання норм безоплатного вилучення та примусового відчуження транспортних засобів, визначення ринкової оцінки таких транспортних засобів. Оскільки, перш ніж транспортний засіб може бути вилучений у особи, він повинен пройти професійну оцінку та оцінку ринкової вартості транспортного засобу.

Однак, коли буде прийнята відповідна постанова, наразі невідомо. Тому на рівні законодавства поки що немає й окремого документа, який би врегульовував питання оцінки таких авто та визначення, скільки саме їх потрібно  для оборонних потреб.

Проте акцент Закону — саме на тому, що може бути вилучений виключно той транспортний засіб, який спроможний забезпечити оборонні потреби держави. Тому чекаємо на деталізацію нормативно-правового регулювання цього питання.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Читайте також:

Які штрафи загрожують за неявку до ТЦК та СП

Основне про новий закон про мобілізацію та військову службу: відстрочка та мобілізація за бажанням

Основне про новий закон про мобілізацію та військову службу: підстави для звільнення з військової служби, звільнення за сімейними обставинами та вишкіл

Основне про новий закон про мобілізацію та військову службу: обмеження прав ухилянтів, обов’язки військовозобов’язаних, рекрутинг, дерслужба, військовий облік за кордоном та соцзахист воїнів

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×