facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як здійснити перерахунок пенсії ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС до рівня пенсії ліквідаторів із числа військових (+шаблон заяви)

Дата публікації: 31.07.2020

Автор: Олександр Довбиш/ юрист ГО Подільський центр прав людини

До Офісу Мережі правового розвитку при Подільському центрі прав людини звернулася група з 8 осіб, які мають статус ліквідаторів аварії на ЧАЕС, інваліди І-ІІ груп внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з проханням надати їм правову допомогу. Суть їхнього звернення полягала в наступному.

На даний час в Україні існує дискримінація осіб, які мають статус ліквідаторів аварії на ЧАЕС, з числа тих, які були направлені на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС від підприємств, установ, організацій, де вони працювали. Переважна більшість таких осіб має інвалідність різних груп, яка настала у зв’язку із виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 1986 по 1990 роки.

Інша частина «чорнобильців» є особами, які проходили військову службу, і в період проходження служби їх було направлено на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС.

Тобто, дві категорії осіб виконували практично одну і ту саму роботу і отримали інвалідність у зв’язку з цим.

Проте на даний час пенсійне забезпечення ліквідаторів з числа військовозобов’язаних є суттєво вищим, ніж пенсійне забезпечення ліквідаторів з числа цивільних.

Особи, які є ліквідаторами аварії на ЧАЕС із числа військовозобов’язаних, мають статус інвалідів війни, оскільки отримали інвалідність в період проходження військової служби, що впливає на розмір пенсії.

Звертаючись із заявою до органів пенсійного забезпечення особи, які мають статус ліквідаторів аварії на ЧАЕС з числа цивільних, отримують типові відповіді про те, що для встановлення статусу інваліда війни та призначення відповідної пенсії необхідно надати підтверджуючі документи про залучення пенсіонера до формувань Цивільної оборони в період виконання робіт по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Отже, на запитання, як здійснити перерахунок пенсії ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС до рівня пенсії ліквідаторів із числа військових, надаємо наступне роз’яснення.

Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 3551-XII, до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

На даний час в Україні склалася судова практика щодо оскарження відмов надати статус інвалідів війни.

Так, Верховний суд неодноразово в своїх правових позиціях робив висновки про те, що  «за відсутності доказів, які б свідчили про залучення позивача до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС достатніх підстав для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої ї статті 7 Закону № 3551-ХІІ немає.

Документи, які позивач долучив до своєї заяви, адресованої Управлінню, щодо набуття статусу інваліда війни, належним чином підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності у зв`язку з тим, що він брав участь у таких заходах. Утім належного документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони позивач не надав.
Ця обставина є істотною, позаяк в протилежному випадку статус інваліда війни (на підставі пункту 9 частини другої статті 7 Закону № 3551-ХІІ) поширюватиметься на всіх, хто належать до категорії осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і її наслідків, і відповідно мають статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (підпункт 1 частини першої статті 9 Закону № 796-ХІІ).

Отже, для підтвердження участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони, необхідно отримати довідку чи первинні документи, де було б зазначено про залучення зацікавлених осіб до формувань Цивільної оборони.
Для цього слід звертатися із запитами* на адресу відповідних архівних установ, за місцем знаходження підприємств, установ та організацій, де працювали особи, яких було направлено для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і за наявності такої інформації органи пенсійного фонду зобов’язані будуть здійснити перерахунок пенсії.


*Зразок запиту (заяви) додаємо нижче. Також цей шаблон ви можете завантажити окремо у додатку до статті.

Начальнику архівного відділу

______________________________

         (назва установи)

______________________________    ____________________________________________________________

                 (адреса)

від     ______________________________

         ______________________________

         (П.І.П.)

         ______________________________

______________________________

(адреса проживання)

тел. __________________________

ЗАЯВА

Я, ___________________________________________,____________________року народження, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інвалід ___ групи внаслідок захворювання пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними посвідченнями.

 В період з ______________ по ________________ року я працював в ___________________________________________________________________________на посаді ________________________, що підтверджується копією трудової книжки.

На даний час я маю намір оформити статус інваліда війни.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Тому, для оформлення статусу інваліда війни мені необхідно подати в органи пенсійного фонду довідку про те, що підприємство на якому я працював відносилось до формувань Цивільної оборони.

На підставі вищевикладеного,

ПРОШУ:

  1. Надати довідку про залучення _____________________________________ до складу формування Цивільної оборони в період його роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в __________________________________________________________, в якій вказати посилання на документи, які підтверджують факт його залучення до зазначеного формування. 
  2. Надати копії первинних документів, де зазначено факт залучення ________________________________ до формувань Цивільної оборони. 

Додаток (копії):

  1. Паспорт громадянина України;
  2. Посвідчення ліквідатора;
  3. Довідка МСЕК;
  4. Трудова книжка;

_______________ 2020 року                  ______________                                

                                                                (підпис)           

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

                          

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×