facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Зміни у військовому обліку жінок: що потрібно знати

Дата публікації: 10.07.2024

Новий закон про мобілізацію, що набув чинності у травні поточного року, торкнувся і жінок. І хоча їх загальна мобілізація не передбачена, нові норми стосуються певних категорій військовозобов’язаних. Кому саме з жінок слід звернутися до ТЦК для постановки на облік та оновлення даних, розʼяснює юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку» Андрій Корбецький. 

Андрій Корбецький,
юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку».

Кому обов’язково ставати на облік

Згідно з пунктом 11 статті 1 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу», жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, повинні стати на військовий облік. Вони мають бути придатними до проходження військової служби за станом здоров’я та віком. Норми не змінилися, але підкреслюємо, що жінки з вищевказаними спеціальностями зобов’язані зробити це без винятків.

Щоб стати на облік, потрібно звернутися до ТЦК, де заведуть особову справу та направлять на медкомісію, яка визначить придатність до служби.

Обов’язки та штрафи

Взяття на облік не означає автоматичну мобілізацію. Це необхідно для розуміння Генштабом кількості медиків у резерві. Проте за невиконання цього обов’язку передбачений штраф від 17 до 25,5 тис. грн за порушення правил військового обліку під час воєнного стану (стаття 210 КУпАП).

Нова зміна: тепер жінки, які перебувають на військовому обліку (медикині та фармацевтки), повинні оновити свої облікові дані в ТЦК. Недотримання цього обов’язку також призведе до штрафів і можливих тимчасових обмежень, наприклад, прав керування транспортом.

До 17 липня 2024 року військовозобов’язані жінки зобов’язані уточнити свої облікові дані через ТЦК, ЦНАП або електронний кабінет.

Добровільна мобілізація жінок

Згідно з пунктом 12 статті 1 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу», жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на службу або залучити до робіт із забезпечення оборони держави лише в добровільному порядку.

Працевлаштування без обліку

До середини травня жінки з медичною або фармацевтичною освітою могли працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. Проте урядовою постановою від 16 травня 2024 року № 563 цю норму скасували. Тепер жінки з відповідною освітою повинні стати на військовий облік перед працевлаштуванням.

Чи зможуть медикині виїжджати за кордон

Для медикинь, які стануть на військовий облік, право на виїзд за кордон залишається незмінним. Закон не вносив жодних змін щодо перетину кордону військовозобов’язаними жінками.

Висновок

Військовозобов’язаним жінкам потрібно лише стати на облік та оновити свої дані в ТЦК. Це можна зробити особисто в ТЦК, через ЦНАП або в електронному кабінеті.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.

Читайте також:

Виклик громадян до ТЦК та СП під час мобілізації: нова форма повістки

Основне про новий закон про мобілізацію та військову службу: обмеження прав ухилянтів, обов’язки військовозобов’язаних, рекрутинг, дерслужба, військовий облік за кордоном та соцзахист воїнів


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×