facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Коаліція «Солідарність та справедливість» 114 днів долає виклики війни

Дата публікації: 17.06.2022

Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку

114 днів, відколи вся країна перейшла в режим протистояння широкомасштабній військовій агресії росії. Громадянське суспільство теж розпочало свій марафон допомоги, який триває й досі. Мережа правового розвитку – не виняток. Спілка ініціювала створення коаліції «Солідарність та справедливість», до якої увійшли 19 організацій. Разом із партнерами всі 114 днів вона працює над відновленням прав постраждалих українців, надає їм підтримку і впроваджує більш ефективні стратегії відновлення та соціалізації внутрішньо переміщених осіб в межах програми #StandWithUkraine, яку ініціювала з перших днів вторгнення росії в Україну.

Так, онлайн та в офісах організацій Мережі вже отримали правову допомогу 5691 особа з 6046 справами. Юристи консультували переселенців щодо того, як:

  • відновити втрачені документи,
  • отримати відшкодування за зруйноване майно, 
  • знайти житло і роботу, влаштувати дітей в навчальні заклади.

Допомагали зорієнтувати щодо порядку виїзду за кордон і підказували, які є шляхи повернення до України наших співгромадян, незаконно депортованих на територію росії та білорусі. 

З’явилося багато звернень від військовослужбовців про: 

  • мобілізацію, розірвання контрактів з ЗСУ, прикордонної служби, тероборони;
  • розширення прав тероборони;
  • відстрочку від мобілізації;
  • грошове забезпечення представників тероборони та військових ЗСУ та інші.
На фото: Юристка членської громадської організації МПР «Правова єдність» з Білої Церкви (Київської області). Інна Малишко кілька місяців надавала консультації українкам у центрі для переселенців у Польщі. Сьогодні Інна продовжує таку роботу в Україні. Організація, окрім правової допомоги жителям громади та переселенцям, експертно підтримує працівників штабу військової адміністрації щодо виплат для військовослужбовців, нарахування пенсійного стажу, взаємовідносин військових ЗСУ (мобілізованих резервістів) та роботодавців, збереження робочого місця. Залучає психологів-волонтерів для підтримки ВПО і мешканців громади.

Юристи роз’яснювали, як отримати певні послуги в умовах воєнного часу, інформацію з реєстрів, здійснити реєстраційні дії, як працюють органи судової та державної влади й багато іншого.

Мережа правового розвитку ініціювала створення платформи для отримання правових консультацій для українців, які перебувають за кордоном. За офіційними даними, рятуючись від повномасштабної війни, за кордон виїхало понад 6 млн громадян України, багато з них потркбують роз’яснення щодо особливостей законів тих країн, у яких вони перебувають. Платформу створила та підтримує Громадська організація «Юридичні інновації».

У трьох громадах Львівської, Івано-Франківської та Вінницької областей системно працюють із поселенням внутрішньо переміщених осіб, наданням їм правової, психологічної допомоги, працевлаштуванням, інтеграції в громаді тощо. Загалом у Львівській та Івано-Франківській областях допомогли знайти житло 440 родинам (це понад 1353 особи).

На фото: Співробітники ГО «ПРАВО» з м. Хмільник Вінницької області  продовжують забезпечувати кормами безпритульних тварин, а також чотирилапих, які евакуювалися разом із господарями; допомагають людям, які підгодовують собак і котів. Організація шукає можливості відповідати і на нові виклики, які виникають: консультує місцеву владу щодо прийняття рішень, зокрема перейменування вулиць; допомагає вирішити проблеми та інтегрувати в громаді ВПО, зокрема, створює простір для допомоги переселенцям. Одним із його компонентів став «Банк речей».

ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини», ГО «Черкаський правозахисний центр», ГО «Суспільна служба правової допомоги», ГО «Громадська платформа», ГО «Асоціація демократичного розвитку Донбасу»  спільно із Українською освітньою платформою, Асоціацією громадських радників України, волонтерським об’єднанням Ukraine Allive 2022 адресно забезпечили продуктами та найбільш необхідними речами (251 тонн) понад 42 000 жителів Луганської, Донецької, Київської, Миколаївської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей. 

На фото: ГО «Подільська правова ліга», м. Хмельницький, окрім консультування з правових питань, допомагає громадам створювати ефективні стратегії. Для Жванецької територіальної громади організація провела вже дві стратегічні сесії. Окрім того, консультує та допомагає в організаційному розвитку благодійним і громадським організаціям Хмельницької області.

 Знаючи потреби і виклики кожної з громад, в якій працюють організації, вони долучаються до відповіді на них, шукають ресурси та партнерства, надають експертну підтримку.

На фото: Керівник ГО «Черкаський правозахисний центр» Тарас Щербатюк.Організація опікується усіма громадами Черкащини, надає правові консультації жителям та переселенцям, експертну підтримку, шукає ресурси для надання гуманітарної допомоги.

Підтримка волонтерських ініціатив

На початку повномасштабної війни майже всі організації координували роботу волонтерських організацій та соціальних служб, розподіляли допомогу. Сьогодні  більшість із них і досі підтримує цей напрям.

ГО «Асоціація юристів Кам’янець-Подільського» на Хмельниччині координує волонтерські групи з батальйонами тероборони і міською владою, допомагає волонтерським спільнотам у правових аспектах їхньої діяльності.

ГО «Подільський центр прав людини» Вінницької області також опікується волонтерською групою. Нещодавно організація отримала і доставила карети швидкої допомоги, які подарували італійські волонтери.

На фото:  ГО «Північна правозахисна група» консультує щодо безпекових питань та нагальних потреб мешканців Сумщини. В середині травня керівниця організації Наталія Єсіна зустрілась із представниками Міжнародної моніторингової місії від організації «Восток SOS», з якими обговорили ситуацію області із перших днів війни: життя людей в окупації та звірства росіян, нагальні гуманітарні потреби мешканців Сумщини.

Документування воєнних злочинів

Важливим напрямом є документування воєнних злочинів. Таку діяльність здійснює ГО «Північна правозахисна група» на Сумщині й ГО «Черкаський правозахисний центр», які збирають факти у Сумській, Полтавській, Черкаській та Донецькій областях в межах роботи коаліції з документування воєнних злочинів «Трибунал для Путіна». Експерти цих організацій також навчають активістів/ок, представників місцевої влади, як правильно документувати та співпрацювати із командою, що займається фіксацією воєнних злочинів. 

Виклики на Сході України

ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу» на Донеччині, ГО «Суспільна служба правової допомоги» та ГО «Громадська платформа» на Луганщині й досі продовжують опікуватися жителями цих областей. Вони допомогли евакуювати 1463 людей, надають адресну гуманітарну та психологічну допомогу (її вже отримали 32 особи), правові консультації. Роз’яснюють, як поводитися під час обстрілів, поширюють екстрені новини. 

Через наближення активних бойових дій та тимчасову окупацію території, організації «Суспільна служба правової допомоги» довелося вже двічі переїжджати – спочатку із Новоайдара до Сєвєродонецька, а потім і до Лисичанська (всі населені пункти – Луганська область). Організація продовжує підтримувати роботу гуманітарного контакт-центру «Завжди допоможемо». Окрім зазначених напрямів консультування, вони навчають основам медичної допомоги місцевих жителів. Оскільки місто без світла, створили можливість заряджати телефони й користуватися Інтернетом для отримання цифрових державних послуг.
Організація “Агенція демократичного розвитку Донбасу” за підтримки міжнародних партнерів також продовжує роботу гуманітарного центру «Допомога поруч», який зокрема піклується про людей з інвалідністю. 

Організація «Громадська платформа» консультує мешканців Луганщини, які змушені переїхати до Дніпра, Запоріжжя та Тернополя щодо можливостей отримати допомогу в цих містах з різних джерел та залучає психологів-волонтерів. Системно вивчає потреби внутрішньо переміщених осіб і шукає можливості задовольняти запити. 

Мережа правового розвитку допомогла евакуювати 60 представників членських організацій МПР разом з їхніми родинами.  На жаль, деякі члени команди організації, які працюють на тимчасово окупованій території, і досі знаходяться в небезпеці. Попри це вони знаходять можливості і продовжують надавати правові консультації онлайн. 

Дякуємо МФ «Відродження», Фонду Ч.С.Мотта, DLA Piper Foundation, міжнародній благодійній платформі GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) за солідарність і  підтримку цієї діяльності. Переконані, що спільними зусиллями нам вдасться посилити один одного і допомогти якомога більшій кількості людей, які цього потребують.

Слава Україні!


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×