Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Перший Громадський центр правосуддя на Харківщині – набирає обертів

30-го травня в Київському правовому клубі PRAVOKATOR ​обговорили міжнародний та національний досвід створення громадських центрів правосуддя. Участь в заході взяла суддя Чугуївського міського суду Харківської області – пані Світлана Оболенська, та Керівник проекту “Створення Першого Громадського центру правосуддя на Харківщині” – Роман Лихачов.

 

За матеріалами Ради Суддів України.

Презентаційні матеріали Першого громадського центру правосуддя на Харківщині.

Громадські центри  правосуддя (ГЦП) – це нова для України модель співпраці між cудовою владою, сектором юстиції та громадськістю, яка успішно реалізовується в багатьох країнах.

Обговорення міжнародного та національного досвіду створення громадських центрів правосуддя

Центри надають громадянам комплекс послуг, серед яких правова допомога, альтернативне вирішення спорів, громадська просвіта та інше, вони також підтримують ініціативи громадян щодо вдосконалення функціонування судів та інших державних установ сектору юстиції, розширення доступу до правосуддя, вирішення таких проблем громади, як прояви вуличної злочинності та домашнього насильства, торгівля людьми та ін.

Громадські центри правосуддя (ГЦП) сприяють підвищенню довіри громадян до судової влади та впевненості в ній через надання широких можливостей співпраці судів з представниками громад. Як зазначив Голова Ради суддів України Олег Ткачук,  доступ до правосуддя тісно пов’язаний з рівнем обізнаності людей про свої права, про судову систему та сектор юстиції в цілому.

Спеціально запрошена гостя Вікторія Пратт, професорка Школи права Pamgers, ексголова Муніципального суду міста Ньюарк, штат Нью-Джерсі, США, поділилась досвідом того, як місто та муніципальний суд запровадили програму пробації та соціалізації для людей, які вчинили незначні правопорушення.

Вікторія Пратт, професорка Школи права Pamgers, ексголова Муніципального суду міста Ньюарк, штат Нью-Джерсі, США

“Перше, що ми вирішили – налагодити співпрацю з суспільством. Ми почали шукати та долучати до співпраці неурядові організації. Ми почали впроваджувати процесуальне правосуддя, що передбачає презюмовану справедливість судового процесу та міжособистісного поводження\спілкування під час судового провадження. Ми почали з’ясовувати причини скоєння злочинів, для того, щоб зрозуміти, яким чином і що ми можемо зробити для їх усунення. І ці програми почали працювати. Зараз ми маємо результати. Ми маємо вдячних людей, яким замість засудження суд запропонував програму допомоги”,- розповіла пані Вікторія Пратт.

Ексголова Муніципального суду міста Ньюарк поділилась складовими ефективного впровадження Громадських судів, розповіла про реальні історії свого власного досвіду та про вплив на суспільство започаткованих програм. “Що ми отримали в результаті? Ми отримали більш ефективне вирішення справ, зменшення частоти застосування ув’язнення як під час досудового розгляду, так і в якості покарання, застосування процесуального правосуддя з метою підвищення довіри до суду, а найголовніше ми залучили громадськість до роботи поза межами суду для побудови довіри та підвищення громадської безпеки”, –  резюмувала Вікторія Пратт.

Національним досвідом запровадження громадських центрів правосуддя та важливістю співпраці між усіма партнерами поділились суддя Чугуївського міського суду Харківської області Світлана Оболєнська та керівник Чугуївського громадського центру правосуддя Харківської області Роман Лихачов.

Суддя Чугуївського міського суду Харківської області пані Світлана Оболєнська та пані Вікторія Пратт, професорка Школи права Pamgers, ексголова Муніципального суду міста Ньюарк, штат Нью-Джерсі, США.

“Територіально наш суд розташований дуже близько до зони розмежування. Ми запровадили спільну програму і зараз вже маємо позитивні результати. Впровадження досудового вирішення спорів, на мою думку, є дуже важливим інструментом. Це розвантажує суди. Ми, своєю роботою доводимо те, що реалізація програм реабілітації засуджених можлива і може бути ефективною. Тільки консолідація зусиль громадськості та судової гілки влади призведе до конструктивних змін”,- розповіла суддя Світлана Оболєнська.

Роман Лихачов, в свою чергу, презентував учасникам результати діяльності Чугуївського громадського центру та поділився історіями успіху. “Окрім правової допомоги, центр створив можливості для вирішення повсякденних проблем мешканців громади через альтернативне вирішення спорів (медіація), а також через побудову діалогових мостів між громадою та владою. Ми дійсно пишаємось нашою співпрацею з судом, ми налагодили діалог і з місцевим самоврядуванням, та поліцією. Можу без перебільшення сказати, що мета створення нашого центру, а це – полегшення доступу людей до правосуддя, адміністративних та соціальних послуг, послуг з надання правової допомоги й альтернативного вирішення спорів, повністю виправдала себе”, – резюмував Роман Лихачов, керівник Чугуївського громадського центру правосуддя Харківської області.

Обговорення міжнародного та національного досвіду створення громадських центрів правосуддя

Відтак, учасники обговорили перспективи розвитку в Україні правосуддя, спрямованого на усунення причин, що спонукають до вчинення правопорушень і дійшли висновку, що доступ до правосуддя впливає на рівень громадської довіри до судової системи та до інших гілок влади, а тому є необхідність розповсюдження позитивного національного досвіду існування та створення громадських центрів правосуддя.

 

Захід відбувався за підтримки Програми USAID “Нове правосуддя” у співпраці з Радою суддів України, Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги, Державною установою “Центр пробації”.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Array ( [0] => https://ldn.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Prezentatsiya-HTsP-Kyev-3.pptx )
Прикріплені файли

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×