facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як правозахисники України відповідають на виклики повномасштабної війни та допомагають долати кризи

Ольга Настіна, Біла Церква, голова ГО «Правова єдність»

Від 24 лютого у всіх українців розпочався новий відлік часу. Напад росії на Україну вніс зміни в усі сфери життя і, зокрема, у професійну діяльність юристів та адвокатів нашої правозахисної спільноти. Нові уявлення про масштаби порушення прав людей в умовах війни, спричинення шкоди їх здоров’ю та майну, позбавлення життя, волі, полон стали новими викликами, долати які доводиться щодня.

«Як можна виїхати жінці з дитиною за кордон, якщо батько не може надати офіційний дозвіл на виїзд, адже перебуває у лікарні в іншому місті?» – це перше правове питання, яке організація “Правова єдність” м. Біла Церква Київської області отримала у перший день війни. І схожих питань було безліч…

Люди телефонували і вдень, і вночі… В перші дні повномасштабного вторгнення росії на територію України юридичні консультації відійшли на другий план.  Життєво важливими питаннями тоді були організація житла для ВПО, доставка гуманітарних вантажів, отримання фінансової допомоги.

Згодом нашим правозахисникам довелось змінювати стаціонарні правові консультування на дистанційні: телефон, скайп, зум, вайбер. Свій просторий улюблений робочий офіс довелось замінити на стільчик на кухні невеличкої квартири, де, окрім власної родини, прихистили ще 5 родичів з «гарячих» точок бойових дій. А ще були непоодинокі випадки, коли наші колеги, хто пішов боронити країну, консультували з вахтового чергування Територіальної оборони, і навіть з підвалів та бомбосховищ під час повітряних атак.

То що ж змінилось у сфері правозахисту в умовах військового стану? Так, в Україні дуже швидко приймаються закони і зміни до них, які регулюють ключові сфери життя, наприклад, перетин кордону, умови завезення гуманітарної допомоги, захист внутрішньо переміщених осіб тощо. Наші правозахисники допомагають орієнтуватися в цих змінах, а для цього постійно потрібно вивчати законодавство, щоб надавати актуальну правову інформацію.

Незважаючи на високий запит на гуманітарну та соціальну допомогу всі зусилля держави зараз зосереджені на укріплені обороноздатності. Державні інституції, які до війни забезпечували безоплатну правову допомогу сьогодні працюють недостатньо активно та оперативно, а юридичні консультації мають бути вчасними і повними. Зростає величезна роль юристів правозахисних організацій, які безоплатно надають допомогу. Важливий досвід тих, хто і раніше працював у царині допомоги біженцям, переселенцям, консультував на території ведення бойових дій, працював в умовах воєнного стану, практикувався на фіксації воєнних злочинів, протидії торгівлі людьми, забезпеченні дотримання міжнародного гуманітарного права.

За офіційними даними за кордон виїхали понад 5 млн 707 тис. 967 громадян. Та це не вплинуло на зменшення кількості звернень. Спостерігаємо навпаки – їхнє збільшення. До організацій Мережі правового розвитку постійно звертаються не лише українці, хто залишився в Україні, а й ті, хто виїхали до Польщі, Угорщини, Словаччини, країн Балтики. Окремою категорією клієнтів є іноземні громадяни, хто залишився в Україні та з різних причин не хоче чи не може виїхати додому. Цікавим було звернення росіянки Ельвіри, яка не планує повертатись зі своєю родиною до Пскова через побоювання переслідувань та репресій.

Також ті наші юристи, хто самі тимчасово виїхали за кордон, рятуючи своїх дітей від війни, постійно консультують українців за кордоном: постановлення на облік соціальних служб, тимчасовий прихисток, присвоєння статусу біженців, отримання гуманітарної допомоги – це ті питання, які турбують наших співвітчизників у приймаючих країнах.

На фото: юристка організації “Правова єдність” Інна Малишко консультує українок в Польщі в центрі для переселенців

Без перебільшень хочу відзначити, що правова допомога наших організацій – це кризове реагування на первинні запити для задоволення безпекових потреб українців. До прикладу, отримували питання і такі: на якому пропускному пункті кордону найменший трафік автівок для виїзду мами з двома немовлятами, чи можна виїхати якщо у жінки є довідка про звільнення з місць позбавлення волі, але немає паспорту, чи прийме країна родину, де є наркозалежна людина, чи можна буде отримувати замісну терапію людині з ВІЛ за кордоном.

На жаль, багато українців залишилися без житла – їхні будинки та квартири зруйновані внаслідок авіаударів з боку військових росії. Пошук тимчасового помешкання для таких громадян  займає один з важливих напрямів сьогоднішньої нашої діяльності. Створенням «банку житла» для ВПО займаються наші юристи, які самі перебувають у таких умовах. Але допомога та служіння людям – головне кредо наших колег.

На фото: команда організації “Правова єдність” та волонтери допомагають фахівцям з соціальної роботи міського центру щодо закупівлі, отримання, доставки гуманітарної допомоги. В останній тиждень квітня вони допомогли доставити 400 пакунків гуманітарної допомоги, які складали продукти і засоби гігієни

Війна рано чи пізно закінчиться перемогою Україні і вже скоро постане питання для російських терористів нести відповідальність за скоєні злочини проти людяності. Саме тому важливо вже зараз вчити українців як правильно документувати військові злочини для відшкодування збитків у майбутньому, знати куди і як звертатися у цих питаннях.

Правозахисники й наразі продовжують забезпечувати якісний доступ до правосуддя для українців. Звернення за правовою допомогою зростають щодня. Лише з початку війни зафіксовано понад 4000 звернень до юристів організацій Мережі правового розвитку! Нам не вистачає робочих рук, саме тому ми залучаємо до роботи волонтерів – юристів, адвокатів, студентів старших курсів університетів. Виникає дуже багато питань із захистом трудових прав українців у зв’язку із виїздом за кордон та поверненням в Україну.  Правозахисники також допомагають на місцях створити чіткі і прозорі політики для регулювання діяльності територіальної оборони, добровольчих формувань у регіонах ведення бойових дій. Надаємо експертну правову підтримку роботи соціальних служб при міських та сільських радах, координацію штабів доставки та розподілу гуманітарної допомоги, волонтерських центрів. Оскільки одним із викликів сьогодні є подолання продовольчої та гуманітарної кризи, поряд із наданням правової допомоги ми допомагаємо збирати та розподіляти гуманітарну допомогу, доставляти продуктові набори та засоби індивідуального захисту у віддалені куточки громад. Шукаємо волонтерів-медиків, психіатрів та психологів для підтримки фізичного та ментального здоров’я дітей та дорослих. Постійно вивчаємо потреби найбільш вразливих груп населення, аби допомогу міг отримати кожен.

Як можна допомогти нам сьогодні? У першу чергу, підтримати роботу коаліції Solidarity&Justice. Це можна зробити і фінансового. Однак незамінним є людський ресурс. Тому цінуємо кожного, хто зголошується приєднатись до когорти наших колег, приєднатися до адвокатів probono для надання допомоги українцям за кордоном.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×