facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Переселенці Хмільницької громади об’єдналися в ініціативну групу: інтегруються самі й допомагають інтегруватися іншим

Дата публікації: 07.07.2023

Переселенці, яких війна вимусила переїхати до міста Хмільник Вінницької області, об’єдналися в ініціативну групу, щоб разом вирішувати як особисті, так і суспільні проблеми. Наставницею активістів є команда ГО «Право», яка від самого початку повномасштабного вторгнення працює з внутрішньо переміщеними особами і допомагає їм інтегруватися у громаду.

Від лютого 2024 року ГО «Право» реалізувала багато вартих уваги ініціатив, спрямованих саме на допомогу та інтеграцію ВПО. Про ці проєкти та створений організацією гуманітарний хаб «Мурашник» ми вже не раз писали в наших публікаціях*. Водночас одним із цінних результатів такої підтримки є те, що переселенці, об’єднавшись в ініціативну групу, самі почали реалізовувати свої задуми, спрямовані на інтеграцію ВПО.

Це, на нашу думку, є гарним прикладом інтеграції, коли люди, які самі є ВПО, починають допомагати іншим інтегруватися, — говорить керівник ГО «Право» Віталій Дорох.Ініціативна група зараз налічує близько 10 осіб. Ядро групи — активісти з Харківської та Херсонської областей, останнім часом до них стали доєднуватися учасники з інших областей, зокрема з Донецької та Запорізької. У групі переважають жінки, інколи до них долучаються їхні діти-підлітки зі своїми друзями.

Керівник ГО “Право” Віталій Дорох (в центрі) під час навчання з написання проєктів у хабі “Мурашник”. Фото: ГО “Право”.

Лідеркою ініціативної групи є Юлія Музичук, яка переїхала з Харкова на самому початку війни. Зізнається, що в «Мурашник» її провело бажання робити щось корисне.

Лідерка ініціативної групи переселенців Юлія Музичук. Фото: Фейсбук-сторінка ГО “Право”.

Спільна робота на волонтерських засадах в банку речей, балачки за чашкою чаю в перерві, участь у заходах, які проводила ГО «Право», дали мені можливість познайомитися ближче як з іншими переселенцями, так і з місцевими, — ділиться Юлія. — Але справжнім об’єднуючим фактором стала пані Людмила Топалова з Миколаєва, яку я запросила до Мурашника просто “з вулиці”. З її подачі були засновані клуб в’язання гачком, ми запровадили недільні прогулянки на велосипедах, розробили логотип «Мурашника», а також організували фотовиставку «Дякую, Хмільник!». З часом пані Людмила повернулася додому, а ми продовжуємо надихатися її ідеями.

Виставка “Дякуємо, Хмільник!” пройшла в “Мурашнику” у березні 2023 року.
Фото: ГО “Право”.

Зараз можна відзначити кілька ініціатив, в яких активну роль відіграють саме активісти з-поміж ВПО.
По-перше – це «Банк речей», в якому працюють три жінки-переселенеи та одна пані місцева.

  • Хоча пройшов вже понад рік від початку повномасштабного вторгнення, і потреба людей в одязі та інших речах побутового характеру зменшилася, місцеві мешканці продовжують зносити крам у наш «Банк речей», — пояснює експерт Хмільницької ГО «Право» Тарас НосальськийНавіть самі ВПО почали повертати одяг, з якого повиростали їхні діти протягом перебування у громаді. І оскільки речей стає забагато, в «Банку речей» можуть отримати допомогу й місцеві мешканці соціальних категорій.
Тарас Носальський під час зайнять “мурашківського” велоклубу. Фото: ГО “Право”.

По-друге, це залучення до роботи гуманітарного хабу «Мурашник» волонтерів. Вони допомагають із дрібними ремонтними роботами, проведенням засідань різноманітних клубів за інтересами для дітей і дорослих та з іншим.
Наприклад, зараз у «Мурашнику» діють в’язальний клуб «Петелька», театральна студія «Маскарад», гурток гри на гітарі для початківців, клуб комп’ютерної грамотності. Щонеділі команда «Права» організовує велоподорожі, а за потреби навіть навчання їзди на велосипеді.

Заняття театральної студії “Маскарад” у “Мурашнику”. Фото: ГО “Право”.
Творчі доробки учасників клубу “Петелька”. Фото: ГО “Право”.
Уроки грі на гітарі в “Мурашнику” від Віталія Дороха. Фото: ГО “Право”.
  • По-третє, члени ініціативної групи з-поміж переселенців є складовою великої ініціативної групи, в якій є і ВПО, і місцева громадськість, і представники органів місцевого самоврядування, — пояснює Віталій Дорох. — Ця велика ініціативна група бере участь у проєкті Міжнародної організації з міграції, який реалізується у нашій громаді та має на меті розробити та реалізувати План заходів соціального згуртування. Члени ініціативної групи взяли участь у фасилітаційній зустрічі та разом з іншими учасниками розробили орієнтовний план, який ми надіслали до МОМ (Міжнародна організація з міграції — ред.), і він пройшов перший тур відбору.
Фасилітаційна зустріч з написання Плану заходів соціального згуртування.
Фото: ГО “Право”.

Керівник організації також зазначає, що заходи для цього плану запропонували самі переселенці, обговорили їх з іншими членами ініціативної групи, і зараз готуються провести навчання в рамках цього проєкту.

  • Сам проєкт має на меті згуртувати ВПО та місцевих під час проведення заходів з відновлення об’єктів соціальної інфраструктури. Також під час організаційних зустрічей переселенці матимуть можливість розширити своє коло спілкування, — додає Тарас Носальський.

Більше того, ініціативна група пробує власні сили в написанні та реалізації проєктів — і вже є перші здобутки. Так, активісти підготували проєкт «Хмільник на педалях», який було підтримано, і який зараз  реалізується за фінансової підтримки UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні в рамках грантової програми з підтримки ініціатив переселенців, що впроваджує ГО Крим_SOS.

Випускники навчального блоку ініціативи з написання проєктів. Фото: ГО “Право”.
  • Завдяки участі в цьому проєкті ініціативна група отримала 5 велосипедів. Розробимо туристичні веломаршрути різної складності та проводитимо велоподорожі цікавими місцями Хмільницької громади, ділиться планами Тарас Носальський. Під час реалізації проєкту також сформувалася група новачків, які зараз навчаються їздити на велосипеді.
Практичні заняття з навчання їзді на велосипеді від “Мурашника”. Фото: ГО “Право”.
Чергова подорож учасників велоклубу “Хмільник на педалях”. Фото: ГО “Право”.
Під час подорожей учасники велоклубу не лише освоюють нові маршрути, а й душевно спілкуються на природі. Фото: ГО “Право”.
Привал під час велоподорожі. Фото: ГО “Право”.

Важливо додати, що проєкт писала саме лідерка ініціативної групи Юлія Музичук, а головним наставником під час його написання став голова «Права» Віталій Дорох. Інші члени громадської організації в межах своїх компетентностей також допомагають ініціативній групі. Наприклад, Тарас Носальський консультує з питань використання сервісів Google для спільної роботи та є наставником для велосипедистів-початківців.

Юлія Музичук та учасники велоклубу. Фото: ГО “Право”.
  • Ідея недільних прогулянок на велосипедах надихнула нас і стала основою для реалізації проєкту «Хмільник на педалях», — говорить Юлія Музичук. — Завдяки різноманітним навчанням, які проводила ГО Право та за підтримки Віталія Дороха, Тараса Носальського й Олени Черній (експертка організації «Право» — ред.) я наважилася написати та подати заявку на отримання велосипедів. І якщо навесні було лише вісім людей, то зараз на велопрогулянки щонеділі збирається більше 20 людей, більшість з яких ВПО, а посеред тижня ще п’ятеро, в тому числі і я, навчаються їздити на велосипеді, опановують перемикання передач і правила безпеки руху. 
Тарас Носальський допомагає учасникам велоклубу не лише навчитися їздити, а й вміти дати раду своїм “залізним коням”. Фото: ГО “Право”.
  • У планах ініціативної групи на найближчих кілька місяців реалізувати проєкт «Хмільник на педалях» і в рамках великої ініціативної групи розробити та реалізувати План заходів соціального згуртування, — резюмує Віталій Дорох. — Також ініціативна група підготувала й інші проєкти, які зараз знаходяться на розгляді донорських організацій.

*Читайте також:

1.            Хмільниччани склали чіткий план, який допоможе переселенцям інтегруватися у громаду

2.            «Мурашник» добрих справ: від правової допомоги — до уроків городньої грамотності

3.            «Мурашник» добрих справ: нові ініціативи на допомогу переселенцям

4.            «Мурашник» добрих справ: юристи та активісти з Хмільника допомагають пережити війну і людям, і тваринам

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×