Складний «батьківський трикутник», або Історія однієї реєстрації новонародженого
Дата публікації: 25.04.2024
Пані Оксана* звернулася до ГО «Подільський центр прав людини» із запитанням щодо реєстрації дитини. Звичний процес ускладнювався не зовсім простою сімейною ситуацією…
Жінка розповіла, що її син народився через місяць після розірвання шлюбу, оскільки екс-чоловік відмовлявся визнавати своє батьківство. Водночас є інший чоловік, який визнає себе батьком цієї дитини. Однак у місцевому ДРАЦСі відмовлялися прийняти заяву від «батька за шлюбом» (тобто колишнього чоловіка) через те, що у нього відсутня реєстрація місця проживання.
Юрист, керівник організації Михайло Бардин вислухав історію жінки та проконсультував її.
Розʼяснює юрист
За загальним правилом дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дружиною дитини.
Але бувають непоодинокі випадки, коли дитина, народжена від чоловіка та жінки, які не перебувають у шлюбі, або до спливу десяти місяців після розірвання шлюбу.
В даному випадку, якщо мати дитини, яка перебуває в зареєстрованому шлюбі, під час державної реєстрації народження заявляє, що її чоловік не є батьком цієї дитини, і у зв’язку з цим просить не вказувати його батьком в актовому записі про народження, її прохання може бути задоволене. Однак лише якщо чоловік та дружина (колишнє подружжя) подадуть спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини, а також спільну заяви батьків про державну реєстрацію народження.
В такому самому порядку здійснюється і реєстрація народження дитини, яка народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу (смерті, розірвання шлюбу) або визнання його недійсним.
Крім цього, закон встановлює наступне: якщо колишній чоловік матері дитини не може особисто з’явитися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для подання такої заяви, то його заява, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою і яка підтверджує, що він не визнає себе батьком дитини, може бути подана через представника або надіслана поштою. Повноваження представника мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності.
Після наданої консультації Михайло Бардин порадив пані Оксані посвідчити нотаріально заяву «шлюбного чоловіка», який відмовляється від визнання свого батьківства щодо новонародженої дитини.
– Це варто було зробити з метою подолання вимоги про обов’язкову реєстрацію місця проживання, — уточнює юрист. — Зазначену заяву жінка подала подана разом із заявою чоловіка, який визнає себе батьком дитини, а також зі своєю заявою до місцевого ДРАЦСу для оформлення свідоцтва про народження дитини.
В результаті маленького сина пані Оксани зареєстрували упродовж трьох днів після подання документів.
* Імʼя змінено з етичних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Читайте також:
Новонароджених знову можна зареєструвати через єМалятко
Новонароджених з особливо небезпечних територій можна зареєструвати онлайн
Корисні посилання на державні послуги для батьків під час війни
Як отримати гроші замість пакунка малюка
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.