facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Питання — відповідь: Чи має право на пенсію по втраті годувальника син загиблого військовослужбовця?

Дата публікації: 13.05.2024

Мешканець м. Сторожинець Чернівецької області звернувся до Вижницької ГО «Комітет виборців» з проханням пояснити, чи має він право на пенсію по втраті годувальника. Його батько-військовослужбовець загинув на війні. Розʼяснення подає юристка організації Валентина Ткач.

Валентина Ткач,
юристка ГО «Комітет виборців».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі — Закон), члени сімей військових, які загинули, померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника. 

Пенсія призначається незалежно від тривалості служби (згідно з ч. 5 ст. 2 Закону).

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей, що були на утриманні військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти (частина 1 статті 30 Закону).

Утриманцями вважаються члени сім’ї, якщо вони:

 • були на повному утриманні військовослужбовця; 
 • одержували від нього допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Незалежно від перебування на утриманні пенсія призначається: 

 • непрацездатним дітям; 
 • непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування;
 • непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби чи пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби (частина 2 статті 30 Закону).

Пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім’ї, який має право на таку пенсію (стаття 41 Закону).

Також на пенсію мають право діти загиблих військових, які навчаються на денній формі в  загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах,  до закінчення навчання, але не більше, ніж до досягнення ними 23 років. При цьому діти-сироти мають право на пенсію до досягнення 23 років незалежно від того, чи вони навчаються (частина 6 статті 30 Закону).

Також важливо зазначити, що пенсія, призначена в разі смерті одного з подружжя, зберігається і при повторному одруженні пенсіонера (статті 35 Закону).

Пенсії призначаються в таких розмірах:

 1. 70 %  від грошового забезпечення годувальника —  членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або виконанні інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті,  (батькам, дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім’ї годувальника), якщо право на пенсію має один член сім’ї;
 2. 50 % від грошового забезпечення годувальника, якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка).
  У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, що втратили обох батьків.
 3. 30 % від заробітку годувальника —  сім’ям військовослужбовців, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби  (стаття 36 Закону).

Проте така пенсія не може бути меншою, ніж два прожиткових мінімуми (4054 грн станом на зараз) для осіб, які втратили працездатність (стаття 37 Закону).

Крім цього, відповідно до статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,  членам сімей загиблих (померлих) ветеранів та членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України пенсії підвищуються на 25% від прожиткового мінімуму (станом на зараз це 507 гривень) для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 , члени сім’ї померлого годувальника, якому на момент смерті не було призначено пенсію, мають звернутися з відповідною заявою до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів.  

Якщо померлому годувальнику вже було призначено пенсію, заява подається до органу, що призначає пенсії.

Заява про призначення пенсії для неповнолітніх чи недієздатних членів сім’ї годувальника подається за місцем проживання законними представниками.

До заяви необхідно долучити такі документи:

 • копію свідоцтва про смерть годувальника;
 • витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв’язку зі смертю;
 • висновок про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії,  каліцтва, одержаних під час проходження служби; 
 • довідку уповноважених органів з місця проживання про перебування членів  сім’ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про перебування на утриманні;
 • грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які годувальник отримував протягом останніх 24 місяців;
 • довідку медико-соціальної експертної комісії про визнання годувальника особою з інвалідністю;
 • копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки  платника податків або серії та номера паспорта; 
 • довідку ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;
 • копію паспорта.

Для кожної категорії членів сім’ї встановлюється додатковий перелік документів.

Для дітей загиблого годувальника додатково необхідно долучити такі документи:

 • копію свідоцтва про народження;
 • довідку з навчального закладу про навчання із зазначенням дати його  закінчення, а також про перебування на повному державному утриманні;
 • довідку лікарсько-консультативної комісії про визнання дитини інвалідом або  довідку медико-соціальної експертної комісії про визнання особи інвалідом з дитинства;
 • рішення суду про усиновлення.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.

Читайте також:

Одноразова грошова допомога рідним загиблих військовослужбовців: хто має право та як отримати

Виплати родинам загиблих військовослужбовців: скільки чекати на одноразову виплату та коли оформлювати пенсію на дитину

Чи може дружина загиблого військового отримати грошову допомогу, якщо шлюб не був зареєстрованим


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×